هدایت دانش آموزان به سمت رشته‌های فنی و حرفه‌ای با 50درصد ظرفیت
هدایت دانش آموزان به سمت رشته‌های فنی و حرفه‌ای با 50درصد ظرفیت
سعدی پور گفت: سیاست وزارت آموزش و پرورش در پایان برنامه ششم توسعه، هدایت دانش آموزان به سمت رشته های فنی و حرفه ای با ۵۰ درصد ظرفیت است تا توازنی میان رشته های نظری و فنی و حرفه ای ایجاد شود.

علیرضا سعدی پور بر یادگیری و کسب مهارت از سوی دانش آموزان تاکید کرد و گفت: یکی از به روزترین رسالت آموزش و پرورش تغییر از حافظه محوری به سمت مهارت محوری است.

مدیرکل آموزش و پرورش مازندران گفت: براساس سند تحول بنیادین هر دانش آموز باید مهارت کسب کند، اگرچه مدارس کار و دانش و فنی و حرفه ای تلاش می کنند اما اگر تلاش مراکز آموزش فنی و حرفه ای به کمک آموزش و پرورش نیاید، موفق نخواهیم بود.

سعدی پور با اشاره به تعامل رسمی میان آموزش و پرورش و مراکز آموزش فنی و حرفه ای که به اهداف آموزش و پرورش و کسب مهارت توسط دانش آموزان یاری می رساند، افزود: در این دوره از مسابقات شاهد حضور دانش آموزان هستیم که نشان دهنده استعداد این قشر است و نیازمند شکوفایی این استعدادها هستیم که معنا و مفهوم تربیت، همان شکوفایی استعدادهای بالقوه به بالفعل است.

مدیر کل آموزش و پرورش مازندران با ابراز رضایت از بازدید مسابقات ملی مهارت رشته قنادی، ادامه داد: در حال حاضر تغییر نگاه از حافظه محوری به سمت مهارت محوری در آموزش و پرورش ایجاد شده است، چون یادگیری مهارت های فنی و حرفه ای که به نوعی مهارت های زندگی آینده در نقش پدر یا مادر خانواده است، ظهور می یابد.

وی اضافه کرد: سیاست وزارت آموزش و پرورش در پایان برنامه ششم توسعه، هدایت دانش آموزان به سمت رشته های فنی و حرفه ای با ۵۰ درصد ظرفیت است تا توازنی میان رشته های نظری و فنی و حرفه ای ایجاد شود.

مدیرکل آموزش و پرورش مازندران ادامه داد: برگزاری این گونه مسابقات و اطلاع رسانی در سطح کشور می تواند علاقه مندان به این رشته ها را تشویق و تهییج کند تا در رشته های مهارتی تحصیل کنند و به صورت غیررسمی هم در مراکز فنی و حرفه ای آموزش مهارتی لازم را ببینند.

سعدی پور به تعداد ۵۲۰ هزار دانش آموز در مازندران اشاره کرد و گفت: براساس تفاهم نامه ای که با اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان داریم، آمادگی برای افزایش انگیزه دانش آموزان جهت یادگیری یک مهارت را داریم تا در سطح مازندران این اقدام هر دانش آموز یک مهارت صورت گیرد.

این مسئول بر اهمیت و مفید بودن یادگیری مهارت در سنین مدرسه و جوانی تاکید کرد و افزود: همه آموزش های مهارتی می توانند شغل پایدار ایجاد کنند که امیدواریم هنرستان های تحت پوشش آموزش و پرورش با تجهیزات جدیدی که وزارت آموزش و پرورش برای استان ارسال می کند توانایی خدمت رسانی به دانش آموزان را داشته باشیم.

سعدی پور بابت برگزاری نوزدهمین دوره مسابقات ملی مهارت که با هزینه سنگین و همکاری بخش خصوصی در حال برگزاری است، از اداره کل آموزش فنی و حرفه ای مازندران تقدیر کرد.