مازندرانی‌ها 20درصد بیشتر از میانگین کشوری آب مصرف می‌کنند
مازندرانی‌ها 20درصد بیشتر از میانگین کشوری آب مصرف می‌کنند
به گفته معاون بهره برداری آب و فاضلاب مازندران سرانه مصرف آب هر نفر در استان در شهرها ۱۵۶ تا ۱۷۰ لیتر در شبانه روز و برای هر روستایی ۱۳۵ لیتر در شبانه روز است که نسبت به میانگین کشوری ۲۰ درصد بالاتر هستیم.

ندای تجن-معاون بهره برداری آب و فاضلاب مازندران با اشاره به اینکه اکنون از ۱۲ درصد آب های سطحی استفاده می شود، گفت: در استان با تنش آبی روبرو هستیم.

حمیدرضا خدابخش پور در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به اینکه کشور ما در منطقه خشک و نیمه خشک قرار دارد و با تنش آبی روبرو هستیم، افزود: در استان مازندران به فقر منابع آبی زیرزمینی دچار تنش هستیم.

وی با عنوان اینکه در حال حاضر ۱۲ درصد از آب‌های سطحی بهره برداری می‌شود، گفت: این منابع آبی از سدهای میجران، شهید رجایی، و غیره تأمین می‌شود.

وی ادامه داد: ۸۸ درصد از منابع آبی استان از طریق چاه‌های آب زیرزمینی تأمین می‌شود از این رو پروژه‌هایی برای افزایش بهره برداری از آب‌های سطحی در دستور کار قرار دادیم اما با این حال چاره‌ای نداریم، مصرف منابع آبی را مدیریت و صرفه جویی کنیم.

خدابخش پور با تاکید بر صرفه جویی مصارف منابع آبی گفت: در حال حاضر که با تنش آبی روبرو هستیم برای خروج از این بحران نیازمند مدیریت مصرف و منابع آبی هستیم.

معاون بهره برداری آب و فاضلاب مازندران گفت: ۸۵ درصد از مصرف آب استان در بخش کشاورزی است و باید برای کاهش مصارف در این بخش برنامه ریزی شود.

وی میانگین هزینه تولید آب را در استان بالا دانست و گفت: سرانه مصرف آب هر نفر در استان در شهرها ۱۵۶ تا ۱۷۰ لیتر در شبانه روز و برای هر روستایی ۱۳۵ لیتر در شبانه روز است که نسبت به میانگین کشوری ۲۰ درصد بالاتر هستیم.

وی گفت: در حال حاضر ۵۶ درصد مشترکان شهری زیر الگو آب مصرف می‌کنند و مشمول افزایش تعرفه آب نمی‌شوند.