هشدار معاون باغبانی وزیر جهادکشاورزی درباره بحران امنیت غذایی در کشور
هشدار معاون باغبانی وزیر جهادکشاورزی درباره بحران امنیت غذایی در کشور
معاون باغبانی وزیر جهاد کشاورزی گفت: باغبانی در حالی با چالش خرد بودن مواجه است که درآمد اصلی بیشتر روستاییان کشور است و در این شرایط با ضایعات محصولات باغی نیز مواجه هستیم، اگر مسایل را حل نکنیم به بحران فاجعه کشاورزی و در نتیجه امنیت غذایی می رسیم..


به گزارش ندای تجن به نقل از مازندپاج، محمد مهدی برومندی در گردهمایی مدیران ستادی معاونت باغبانی، معاونان بهبود تولیدات گیاهی و مدیران امور باغبانی استان های کشور و اتاق اصناف کشاورزی ایران در بابلسر گفت: تامین غذای ارزان از ماموریت های اصلی وزارت جهاد کشاورزی است.

وی ادامه داد :در این شرایط همچنان با تولید مازاد بر مصرف برخی از محصولات باغی در کشور به عنوان یک چالش جدی مواجه هستیم.

وی به شرایط اقلیمی کشور و مشکلات امروز بازار محصولات مازاد بر مصرف تولیدات کشاورزی اشاره کرد و بیان داشت: آمار، اعداد و ارقام در کشور نشان می دهد که خشکی، خشکسالی و کمبود آب محدودیت جدی را برای کشاورزی روستاییان بوجود آورده است. این که در سه سال اخیر البته طبق آمار غیر رسمی ۱۰ میلیون نفر جابجایی جمعیت روستایی و کوچ تدریجی به نواحی غربی و شمالی را شاهد باشیم هشدار جدی برای کشاورزی کشور است.

وی ادامه داد: پدیده خشکی در جنوب غربی کشور بسیار جدی است. به عنوان نمونه و بر اساس بازدید میدانی بسیاری از رودخانه های لرستان و خوزستان خشک شده اند و با اقدامات ویژه بخشی از باغ های کشور زنده نگه داشته می شود.

معاون باغبانی وزیر جهاد کشاورزی گفت: باغبانی در حالی با چالش خرد بودن مواجه است که درآمد اصلی بیشتر روستاییان کشور است و در این شرایط با ضایعات محصولات باغی نیز مواجه هستیم.

برومندی گفت: اگر مسایل را حل نکنیم به بحران فاجعه کشاورزی و در نتیجه امنیت غذایی می رسیم.

وی با تاکید بر این که یکی از راهبرد ها، باغبانی مدرن و به روز بر پایه دانش است؛ تصریح کرد این امر نیازمند برنامه تحولی است.

وی گفت :سیاست گذاری درست باغبانی کشور نیاز جدی است؛ اگر درست برنامه ریزی نشود شرایط سخت را تجربه خواهیم کرد. برای سیاست گذاری درست باید از بخش خصوصی و دولتی به درستی بهره بگیریم.

معاون وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: در برنامه تحولی نیازمند هم اندیشی و همفکری همه متخصصان و کارشناسان کشاورزی هستیم؛ این که در وزارت خانه فقط بخشنامه شود را قبول نداریم، از کارشناسان بخش دولتی و خصوصی همه استان های کشور استفاده می کنیم.

وی با ذکر این نکته که در شناسنامه دار کردن باغ های کشور غفلت شده است گفت: امروز وزارت جهاد کشاورزی دولت سیزدهم با همکاری اتاق اصناف کشاورزی ایران شروع به اجرای این طرح کرده است و در گام نخست باغی های تجاری که محصولشان صادرات می‌شود شروع شد.

برومندی خاطرنشان کرد: شناسنامه دار شدن باغ های کیوی و مرکبات مازندران و گیلان شروع شده است.

وی گفت که طبق قانون بودجه کشور امسال ۶ هزار و ۶۷۵ میلیارد تومان برای اصلاح، نوسازی و توسعه باغ های دیم در اراضی شیب دار و توسعه زیرساخت های گلخانه ای و گیاهان دارویی اعتبار مصوب شد.