پیگیری‌های جدی برای آزادی پزشکان بازداشت شده در حال انجام است
پیگیری‌های جدی برای آزادی پزشکان بازداشت شده در حال انجام است
سازمان نظام پزشکی جمهوری اسلامی ایران درباره وقایع روز چهارشنبه مورخ 4 آبان ماه 1401 بیانیه‌ای را صادر کرد و تاکید نمود: با توجه به شرایط پیش آمده، ضمن ابراز تاسف مجدد، برای آزادی آن دسته از همکاران جامعه پزشکی که به دلیل درخواست‌های صنفی و حفظ حرمت جایگاه رفیع طبابت در محل حاضر بوده‌اند پیگیری‌های جدی از مسئولین ذیربط در حال انجام است که با قول مساعدت همراه بوده است.

به گزارش ندای تجن به نقل از جماران، به نقل از فانا، متن بیانیه سازمان نظام پزشکی ایران به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

ضمن اظهار تاسف از مشکلات به وجود آمده برای برخی همکاران شریف جامعه پزشکی کشور، در خصوص مسائل اخیر موارد زیر را به استحضار می‌رسانیم؛

۱- همانطور که در اطلاعیه‌های قبلی گفته شد، سازمان نظام پزشکی کشور و شخص رئیس کل سازمان در جریان پرونده مرحومه مهسا امینی، با پیگیری‌های متعدد از هیچگونه تلاشی در راستای وظایف خود دریغ نکردند.

۲- تمامی دغدغه‌های به حق مطرح شده در این مدت از سوی اعضای محترم جامعه پزشکی، به صورت رسمی و غیررسمی در جلسات و مکاتبات متعدد با نهادهای مسوول پیگیری شد که تلاش‌ها برای حصول نتایج نهایی همچنان ادامه دارد.

۳- درخصوص فراخوان تجمع اخیر در نظام پزشکی تهران، با توجه به حواشی پیش آمده در تجمع برخی از همکاران در نظام پزشکی مشهد و شیراز و گرفتاری‌های مترتب بر آن برای برخی از مسوولین نظام پزشکی آن شهرستان‌ها، جلسات مختلفی با سایر ارکان نظام پزشکی برگزار شد و ملاحظات متعددی در نظر گرفته شد.

۴- در روز یکشنبه اول آبان ماه با برخی از فعالین صنفی و نمایندگان فراخوان تجمع در حضور رئیس کل سازمان جلسه‌ای برگزار شد و پس از شنیدن نظرات آنها، شرایط حضور همکاران در سازمان برای آنها تشریح شد.

۵- با توجه به اعلام فرا‌خوان از چندین روز قبل، مجاورت محل تجمع با کوی دانشگاه، همزمانی آن با چهلمین روز فوت خانم امینی و فراخوان گسترده شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌های خارج کشور برای تجمعات در سطح شهر، تشدید پروژه کشته‌سازی توسط دشمنان کشور که نمونه آن را در همان روز در حادثه تاسف بار تروریستی در حرم مطهر شاهچراغ شاهد بودیم، نگرانی از سلامت همکاران و امنیت تجمع دغدغه‌ای جدی و غیرقابل انکار برای مسوولین نظام پزشکی کشور بود.

۶- علیرغم همه این تهدیدات، نگرانی پرسنل و نیز توصیه‌های متعدد برای تعطیلی روز چهارشنبه، مسئولین، سازمان را تعطیل نکردند و رئیس کل به همراه تمامی معاونین از ساعت ۷ صبح روز چهارشنبه در سازمان حاضر شدند تا در کنار همکاران و پذیرای آنان باشند.

۷- شرایط و سالن‌های سازمان برای پذیرش همکاران کاملا آماده و تمهیدات لازم برای جلوگیری از ورود افراد غیر عضو و پیشگیری از حوادث احتمالی آسیب‌رسان اندیشیده شد، به طوری که در ساعات ابتدایی تعدادی از همکاران نیز در سازمان حضور پیدا کردند.

۸- بنا به تدابیر انتظامی در سطح استان ‌و به دلیل حساسیت محل و زمان تجمع، کنترل خیابان به طور کامل در اختیار ناجا قرار داشت و رایزنی‌ها و تلاش‌های مستمر برای امکان ورود همکاران به سازمان نتیجه‌بخش نبود.

۹- در جلسه ابتدایی که با برخی همکاران حاضر شده در سالن سازمان برگزار شد، رئیس کل ضمن استقبال از حضور همکاران، به اعلام فعالیت‌های انجام شده و رایزنی‌های متعدد با مقامات قضایی و سیاسی و لزوم رعایت شان جامعه پزشکی کشور اشاره و سپس مشغول ادامه رایزنی جهت امکان حضور اعضا در سازمان شدند.

۱۰- با توجه به شرایط پیش آمده، ضمن ابراز تاسف مجدد، برای آزادی آن دسته از همکاران جامعه پزشکی که به دلیل درخواست‌های صنفی و حفظ حرمت جایگاه رفیع طبابت در محل حاضر بوده‌اند پیگیری‌های جدی از مسئولین ذیربط در حال انجام است که با قول مساعدت همراه بوده است.

۱۱- در پایان از همه همکاران معزز شاغلین حرف پزشکی و اعضای محترم سازمان درخواست می‌نماید با عنایت به فضای مستعد جهت هرگونه سوءاستفاده احتمالی دشمنان از رفتار مدنی گروه‌های صنفی، با سعه صدر و خویشتنداری کمافی‌السابق در کنار مردم به ارائه خدمات استمرار بخشیده تا در اولویت نخست رسیدگی به امور همکاران از مسیر صحیح مجدانه پیگیری گردد.

سازمان نظام پزشکی جمهوری اسلامی ایران

پنجم آبان ماه ۱۴۰۱