نخستین کنگره ملی شعر “کبوتران ناگهان” در سوادکوه برگزار شد/اسامی برگزیدگان در کشور
نخستین کنگره ملی شعر “کبوتران ناگهان” در سوادکوه برگزار شد/اسامی برگزیدگان در کشور
نخستین کنگره ملی شعر «کبوتران ناگهان» در شهرستان سوادکوه برگزار شد.


به گزارش ندای تجن به نقل از ایسنا-مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران در این آئین فرهنگی با اشاره به اینکه انقلاب اسلامی زمینه ساز ظهور حضرت ولیعصر(عج) است، گفت: امام راحل بنای فرهنگی انقلاب را در کشور ایجاد و مقام معظم رهبری به صدور انقلاب اسلامی در جهان پرداخت.
حسین جوادی شعر را نوعی سلاح فرهنگی دانست و افزود: انقلاب ما از ابتدا با تولید شعر، شعار و شعور جریان فرهنگی را ایجاد کرد که در دوران دفاع مقدس هم با همین ادبیات به پیروزی رسیدیم.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران با تاکید براینکه جریان سازی فرهنگی موجب اقدامات اثرگذار در جامعه می‌شود، تصریح کرد: در بطن شعر جریانی وجود دارد که به تولید فکر، آدم و اثر ماندگار می‌رسد.
این مسئول تداوم انقلاب اسلامی را در شعر و شعار دانست و افزود: اگر سروده‌های حماسی نبود دفاع مقدس و مدافعان حرم شکل نمی‌گرفت. جای دارد برای حفظ انقلاب در این زمینه بیشتر کار شود.
جوادی به تاثیر اشعار آئینی در ماندگاری حماسه عاشورا اشاره کرد و گفت: مگر می‌شود تاثیر شعر محتشم کاشانی را در ماه محرم نادیده بگیریم.
وی بررسی شعر در انقلاب‌های متعدد را مورد تاکید قرار داد و یادآور شد: باید در رابطه با شعر کارهای بنیادی انجام شود. زیرا خاصیت این کار فرهنگی در زمان و مکان محصور نمی‌شود.
دبیر شورای سیاست گذاری نخستین کنگره ملی شعر کبوتران ناگهانی نیز گفت: مشارکت ۱۱٠شاعر با ارسال ۳۲٠ اثر در گام نخست برای انجام کار فرهنگی امیدوار کننده است. مقرر شد هر سال با نام یکی از شهدای مدافع حرم این کنگره شعر برگزار شود.
مبین اکبرنژاد توجه به ارزش‌های اعتقادی و دینی را نیازمند حمایت همه جانبه دانست و افزود: داوری نخستین کنگره شعر بسیار دقیق بوده که آثار در دو بخش فارسی و تبری مورد قضاوت داوران قرار گرفت.

به گزارش خبرگزاری فارس از شهرستان سوادکوه، مبین اکبرنژاد که بیانیه هیأت داوران اولین کنگره ملی شعر «کبوتران ناگهان» گرامیداشت شهید مدافع حرم مجتبی برسنجی را قرائت کرد با اشاره به اینکه اشعار بدون نام و به صورت کد در اختیار داوران برای داوری قرار گرفت، گفت: در بخش فارسی، مصطفی توفیقی از مشهد، آرش پور‌علیزاده از رشت، شعبان کرم‌دخت از بابلسر، علیرضا دهرویه از قائم‌شهر، ابوالفضل فخار از کردگوی، قاسم بای از رامیان، مجتبی فُرسندی از قم، اسدالله محمدی از نکا، دادیار حامدی از سوادکوه، مهتاب مظفری از قائم‌شهر برگزیده شدند.
عضو داوران اولین کنگره ملی شعر «کبوتران ناگهان» افزود: تبسم رضازاده از ارومیه، فریبا حسن‌صیفی از مهران، سیمین علیزاده از ساری و اسماعیل سحرخیز از سوادکوه شایسته تقدیر شدند.
وی به برگزیدگان بخش تبری اولین کنگره ملی شعر «کبوتران ناگهان» از طرف هیأت داوران اشاره و اظهار کرد: جابر خانلری از سوادکوه‌شمالی، حسین جعفری از بابل، فاطمه رنجبر از تهران، حوا واحدی‌گشنیانی از تهران، سمانه ناسوتی از محمودآباد به عنوان برگزیدگان بخش تبری کنگره ملی شعر «کبوتران ناگهان» انتخاب شدند و روح‌الله نظر‌نژاد از ساری، خاطره صابری از قائم‌شهر و محمدزمان شیخ از آمل شایسته تقدیر در بخش تبری شدند.
به گزارش خبرگزاری فارس، علیرضا قزوه، ذبیح‌الله ذبیحی، امیرحسین بهمنی، مبین اکبرنژاد به عنوان داوران و محسن قبادیان به عنوان مدیر کنگره، رحمت رضایی به عنوان دبیر اجرایی و ذبیح‌الله ذبیحی به عنوان دبیر علمی و حجت‌الاسلام محسن قبادیان، حجت‌الاسلام روح‌الله حسنی، حسین اصغری، امیر‌حسین بهمنی و‌ مبین اکبرنژاد به عنوان شورای سیاست‌گذاری اولین کنگره ملی شعر «کبوتران ناگهان» بودند.

  • منبع خبر : ایسنا.فارس