گردشگری مزارع بهترین شیوه اقتصادی‌کردن کشاورزی در مازندران است
گردشگری مزارع بهترین شیوه اقتصادی‌کردن کشاورزی در مازندران است
رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان رامسر گفت: رونق گردشگری مزارع فصلی نو در کشاورزی و بهترین شیوه اقتصادی با سودهی بیشتر در فعالیت‌های کشاورزی است.

به‌ گزارش ندای تجن به نقل از روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی،گردشگری و صنایع‌دستی مازندران، نادر سحرخیز دوشنبه ۲۴ بهمن ۱۴۰۱ با اشاره به اینکه گردشگری کشاورزی حاصلش حفاظت از مزارع است، افزود:چندین پرونده در زمینه ایجاد مزرعه فندق و تمشک تشکیل شده و در دست اقدام است.

رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان رامسر با اشاره به تقاضای سرمایه‌گذاران برای تبدیل مزارع خود به مزرعه گردشگری افزود:هنوز این ایده که در خیلی از کشورها کاربردی شده و نتایج آن نیز مشخص است پیگیری نمی‌شود.

او تصریح کرد: نوساناتی که هر ساله باعث سردرگمی کشاورزان می‌شود و یک سال به دنبال کاشت برنج می‌روند و روزی به‌دنبال کاشت کیوی و گاهی به سمت اصلاح باغات و کاشت پرتقال که نهایتا کشاورزی را بدون سود و یا کم بازده می‌کند و تکرار هر ساله محصولات کشاورزی جز دغدغه چیزی نسیب کشاورز نمی‌کند.

سحرخیز با بیان اینکه در دنیا با اصلاح روش کاشت و برداشت هم زمان به سمت اخیای مزارع و تبدیل به مزارع گردشگری رفتند و سود آن را دیده‌اند، یادآور شد: وقت آن رسیده با حمایت از کشاورزی فصلی نو را برای این قشر زحمت کش شهرستان رامسر رقم زد شهرستانی نمونه که همه ساله شاهد حضور میلیونی گردشگران است و کمترین بهره نسیب این قشر از جامعه می‌شود.

سحرخیز گردشگری کشاورزی را فصلی نو در کشاورزی دانست و بیان کرد گردشگران با تجربه کردن کاشت و داشت و برداشت از حضور در مزارع لذت می برند و علاوه بر آن از محصولاتی که خودشان به آن رسیدگی کرده و برداشت کرده‌اند استفاده می‌کنند و لذت کار و زندگی با کشاورزان را می‌چشند.نشای برنج قلمه زدن مرکبات چیدن ازگیل.چیدن فندق و گردو.برداشت مرکبات و ماهی گیری همگی بخشی از کشاورزی شهرستان نمونه گردشگری رامسر است که باید برای حفاظت از آن کوشید و فقط تنها راهش گردشگری است تا بتوانیم جلوی کشاورزان که بی بهره از اقتصاد کشاورزی هستند و به سمت قطعه کردن زمین‌ها و فروش آن می‌روند را بگیریم .