هیات‌های تجاری میان مازندران و آستراخان تشکیل می‌شود/اقبال روس‌ها برای بازدید از جاذبه‌های گردشگری مازندران
هیات‌های تجاری میان مازندران و آستراخان تشکیل می‌شود/اقبال روس‌ها برای بازدید از جاذبه‌های گردشگری مازندران
در نشست مشترک میان استانداران مازندران و آستراخان روسیه بر همکاری مشترک تجاری،فرهنگی و اقتصادی تاکید شد و قرار است با تشکیل کارگروه‌های مشترک نسبت به تبادل گردشگر میان طرفین اقدام شود.

به گزارش ندای تجن – نشست گسترش روابط تجاری میان مازندران در ایران و آستراخان در روسیه امروز صبح در محل سالن اجتماعات هتل میزبان بابلسر برگزار شد.

استاندار مازندران در این نشست با بیان اینکه دو کشور ایران و روسیه پس از انقلاب دارای روابط استراتژیک بودند، گفت: روابط این دو کشور با هوشمندی رهبران دو کشور به‌صورت عمقی رشد یافت.

سید محمود حسینی‌پور با اشاره به اینکه همکاری‌های سازنده میان 2 کشور در طول این سال‌ها شکل گرفت که به‌صورت ویژه در مورد موضوع سوریه یکی از همکاری‌های حقوق بشر توافق عطف ایران و روسیه است.

حسینی‌پور با بیان اینکه از مواضع روسیه در سازمان ملل در سال‌های گذشته تقدیر داریم، گفت: ما در ایران و روسیه جزو کشورهایی هستیم که شدیدترین تحریم‌ها در طول سال‌های گذشته توسط غربی‌ها به‌ویژه آمریکا بر ما اعمال شد؛ به همین دلیل روابط گرمی میان رهبران ما برقرار شد تا جایی که رئیس‌جمهور روسیه در سفر به ایران در ابتدا به دیدار رهبری رفت.

وی با اشاره به اینکه مردم ایران نگاه ویژه و مثبتی به مردم روسیه و مجموعه رهبران روسیه در تعامل و مثبت‌اندیشی با ایران دارند، افزود: دو استان آستراخان و مازندران می‌توانند نقش مهمی در تعمیق بخشی روابط اقتصادی، سیاسی و اجتماعی میان دو کشور برقرار کنند.

استاندار مازندران با بیان اینکه در حال حاضر ارتباط اندکی میان دو استان وجود دارد که آن هم به دلیل وجود بنادر در استان شماست، ادامه داد: از نظر ما این ارتباط می‌تواند قوی‌تر از امروز باشد و بسترهای همکاری میان ما و شما در حوزه مباحث اقتصادی، تعاملات و ارتباطات مردمی بین دو استان قوی شود.

وی با اشاره به اینکه دو کشور ایران و روسیه به‌تنهایی 45درصد ذخایر گاز جهان را دارند، گفت: این موضوع نقطه مشترک خوبی بین ماست.

حسینی‌پور به ظرفیت‌های استان مازندران اشاره کرد و افزود: استان مازندران با دارابودن 4 مرز ساحلی، 3 بندر امیرآباد، فریدون‌کنار و نوشهر و 3 فرودگاه ساری، نوشهر و رامسر آمادگی دارد تا نقش خود را به‌عنوان کریدور شمال به جنوب در ارتباط میان اروپا و کشورهای دیگر به‌ویژه کشور روسیه ایفا کند.

استاندار مازندران گفت: باتوجه‌به حادثه‌ای که اتفاق افتاد و جنگی که میان دولت روسیه و اوکراین در جریان است، ایران نقش مؤثری را به‌عنوان کشور همسایه هم در مقابله با عملیات روانی که غربی‌ها داشتند و هم در همکاری‌های دوجانبه استراتژیک با روسیه بازی کرد. مازندران نیز دررابطه‌با ترانزیت و تجارت می‌تواند نقش مؤثری را در این شرایط سخت ایفا کند.

وی با بیان اینکه روسیه در قلب اوراآسیا و مرکز ژئوپلیتیک اوراآسیا واقع شده است و ایران هم در نقطه اتصال بین اروپا و آسیا قرار دارد، افزود: بنابراین می‌توانیم نقش استراتژیک را باتوجه‌به ظرفیت‌هایی که میان ما و آستراخان وجود دارد ایفا کنیم.

حسینی‌پور با اشاره به اینکه مسیر بین‌المللی می‌تواند از هزینه ترانزیت کالا تا 30درصد کاهش دهد، گفت: در صورت برقراری تعامل این دو استان می‌توانند جزو استان‌های برتر کشور باشند.

وی با بیان اینکه درگذشته 10 تفاهم‌نامه میان دو استان امضا شد؛ اما حداقل ترین مفاد تفاهم‌نامه به اجرا در نیامد، افزود: به نظر می‌رسد با تعاملی که در یک سال گذشته میان دولت مرکزی ایران با محوریت رئیس‌جمهوری روسیه برقرار شد هیات‌های اجرایی فعال شدند و تفاهم‌نامه‌های اجرایی مؤثر باشد.

استاندار مازندران به تحقیقات صورت‌گرفته درباره استان آستراخان روسیه اشاره کرد و ادامه داد:در صورت موافقت، هیات‌هایی از ترکیب دو طرف تشکیل شود تا در زمینه ترانزیت کالا و..به توافق برسند.

وی یکی از امتیازات دو استان را وجود دانشگاه‌های معتبر و مهم عنوان کرد که باتوجه‌به رویکرد جهان در حوزه دانش‌بنیان ارتباط خوبی  می‌توان برقرار کرد و افزود: ۳ ماه گذشته گروهی  از فعالان دانش‌بنیان را از روسیه دعوت کردیم که بسیاری از فعالیت‌های دانش‌بنیان در این گروه بررسی شد همین کار را می‌توانیم با استان  آستاراخان انجام دهیم.

حسینی‌پور با اشاره به نقش پشتیبانی و حمایتگرانه استانداران مازندران و آستراخان، گفت: بخش خصوصی است که می‌تواند ارتباطات اقتصادی خوبی برقرار کند. استان ما و استاراخان تعامل خوبی دارند و به نظر می‌رسد ما بخش بازرگانی خصوصی را فعال کنیم و کارگروه‌های عملیاتی شکل بگیرند امروز ظرفیت‌های، بسیاری بین استان و استراخان داریم تا بتوانیم  با هم در ارتباط باشیم.

استاندار مازندران با بیان اینکه پس از تشکیل کارگروه‌ها و بررسی لازم، برنامه‌های گردشگری با استان آستراخان را آغاز می‌کنیم، گفت: ایجاد خط‌هوایی بین فرودگاه ساری و استراخان را پیگیری کنیم تا با سرعت بیشتری به مراکز روسیه منتقل کنیم.

حسینی‌پور خواستار تسهیل در صدور روادید شد تا فعالیت تجاری بخش‌های خصوصی دو استان تقویت شود.

استاندار آستراخان روسیه نیز با بیان تشکر و تقدیر از استاندار و میزبانی استان، گفت:

مطمئن هستیم که تصمیماتی که گرفته می‌شود مثبت خواهد بود و روابط ما را قوی می‌کند

ایگوربایوشکین با اشاره به اینکه خوشحالم که همه مسیرهای ارتباطی ما را گسترش دهیم ، افزود: رالی موتورسواری صرفاً برای برقراری دوستی هست از ۵ کشور برگزار می‌شود که بیش از ۵ هزار کیلومتر خواهد بود.

وی با تشکر از استاندار مازندران و مقامات کنسولگری ایران برای برگزاری رالی موتورسواری در ایران، افزود: 90درصد باری که از ایران به روسیه حمل می‌شود از بنادر استراخان استفاده می‌شود در شهر استراخان بیش از ۱۰۰ شرکت و فعال و یک شعبه بانک فعال ایرانی هست.

نماینده دولت روسیه در آستراخان با بیان اینکه گردش کالا در سال ۲۰۲۲ بین ایران و استراخان نسبت به سال گذشته ۲۰درصد افزایش داشت، گفت: ما هم موافقیم که تجارت ایران و روسیه افزایش یافت و واردات تخته و چوب از روسیه به ایران و کارتن و کاغذ و سلولز و واردات سرامیک و.انجام می‌شود.

وی افزود: از طریق خاک ایران از هند به بندر استراخان محصولات دارویی و ماشین‌آلات وارد می‌شود؛ همکاری ما با کشورهای بلاروس بزرگ است  این کشور از ایران استفاده می‌کند تا محصولات خود از قبیل تراکتورسازی را به خلیج‌فارس صادر کند..

بایوشکین با بیان اینکه در سال ۱۹۹۴ همکاری و تفاهمی بین مازندران و استان ما امضا شد که قبول دارم این سند و سایر سندها باید مورد تجدید نظر قرار گیرند، اضافه کرد:قبول دارم که هیات‌هایی با همکاری هم داشته باشیم، مازندران قسمت‌های مهم کریدور شمال به جنوب است.

وی ادامه داد: در آستراخان منطقه ویژه اقتصادی است که دو قسمت صنعتی و اقتصادی دارد، این مناطق ما ساخت‌وساز و بازسازی می‌شود امیدواریم تا آخر سال ۲۰۲۳ پتانسیل و طرفیت حمل‌ونقل کالا را افزایش دهیم، در حال حاضر استراخان دو بندر آریان و استراخان دارد که ۱۶ میلیون تن کالا را حمل‌ونقل می‌کند که امیدواریم با ساخت و سازبتوانیم کل حجم تخلیه و بارگیری را افزایش دهیم.

استاندار آستراخان از مازندران دعوت کرد تا در این محل سرمایه‌گذاری خصوصی داشته باشد و در اتحادیه مناطق ویژه دریای خزر عضو شود.

وی هدف از این سفر را همکاری بین مناطق اقتصادی میان دو استان اعلام کرد تا یک سیستم به‌روزرسانی از ارتباطات شکل بگیرد و از مشکلات اداری بکاهد.

 استاندار آستراخان از منطقه امیرآباد دعوت کرد تا به این اتحادیه پیوست یابد و افزود:کارخانه‌های کشتی‌سازی آستراخان تجربه خوبی دارند که می‌خواستیم از این فرصت استفاده کنیم تا از این تجربه استفاده داشته باشید.

این مسئول روسی با بیان اینکه کارخانه‌های ما می‌توانند کشتی‌هایی با اهداف مختلف استخراج نفت، صیادی و لایروبی و غیره تولیدکنند، گفت:  اتاق بازرگانی آستراخان شورای فعال ایرانی جلسات همیشگی برگزار می‌کنند، چند روز پیش یک هیئت آستراخان به ایران سفر داشت و پیشنهاد دارم که بخش خصوصی مازندران بیایند و با ما همکاری کنند.

وی بر افزایش همکاری در سطوح دانشگاهی تأکید کرد و گفت: دو استان می‌توانند تبادل استاد و دانشجوی خوبی داشته باشند و در زمینه آماده‌کردن متخصص اقتصادی با هم همکاری داشته باشیم.

نماینده دولت روسیه در آستراخان با بیان اینکه مازندران قطب گردشگری در ایران است، گفت: ما علاقه‌مند هستیم تا مردم آستراخان از مازندران بازدید کنند و به‌عنوان گردشگر حضور داشته باشند.

وی با اشاره به روابط سیاسی، فرهنگی و اجتماعی موجود میان دو کشور روسیه و ایران، افزود: در 6 ماه دیگر جشنواره‌ای با حضور هنرمندان دریای خزر داریم که از هنرمندان ایران نیز برای حضور دعوت می‌کنیم.

استاندار آستراخان با بیان اینکه در سال جاری در تاریخ 22 سپتامبر هشتمین همایش دریای خزر در استان برگزار می‌شود، ادامه داد: در این همایش دیپلمات‌ها و نمایندگان بخش دولتی حضور دارند و سرکنسولگری نیز حضور دارند؛ بنابراین از تیم خبرنگاری مازندران دعوت می‌کنیم تا در این همایش شرکت کنند.

بایوشکین از پیگیری سریع راه‌اندازی کارگروه‌های تجاری در آستراخان خبر داد.

لازم به ذکر است در پایان استاندار آستراخان به همراه سایر همراهان در ساحل بابلسر مراسم سنتی خود را برگزار کردند و کبوترهای سفید را در آسمان آبی و بر فراز دریای آرام پرواز دادند.