رشد صادرات صنایع دستی در گرو ساماندهی بنگاه‌های زودبازده است/باید هر ایرانی یک تولیدکننده و هر خانه یک کارخانه باشد
رشد صادرات صنایع دستی در گرو ساماندهی بنگاه‌های زودبازده است/باید هر ایرانی یک تولیدکننده و هر خانه یک کارخانه باشد
معاون توسعه و مدیریت اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی مازندران، اظهار کرد: رشد صادرات صنایع‌دستی در گرو ساماندهی بنگاه‌های زود بازده است.

به‌ گزارش ندای تجن به نقل از روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی مازندران، محمد آفرین محمدزاده چهارشنبه ۱۷ خرداد ۱۴۰۲ در مراسم بزرگداشت روز جهانی و هفته ملی صنایع‌دستی شرق مازندران که در شهرستان بهشهر برگزار شد ضمن تبریک به همه تلاشگران این صنعت، اظهار کرد: ایران کشوری پر از تاریخ، تمدن و فرهنگ گذشته است که صنایع‌دستی یکی از شاخص‌ترین مواریث این کشور به شمار می‌آید

معاون توسعه و مدیریت اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی مازندران به بیش از ۳ میلیون هنرمند در سراسر کشور در عرصه صنایع‌دستی فعالیت دارند و ۳۰۰ نوع خدمات در این هنر ارائه می‌دهند.

او با بیان اینکه در دنیا علاوه بر مسائل فرهنگی و هنری در قالب اقتصاد هم می‌تواند قابل توجه باشد، خاطرنشان کرد: با ساماندهی بنگاه‌های زود بازده در جهت ارائه بهتر و رشد صادرات ، ارزآوری، اقتصاد و انعکاس تمدن و فرهنگ تولیدات صنایع‌دستی می توان برنامه ریزی‌های خوبی انجام داد.

محمدزاده به مقوله حائز اهمیت صادرات و ایجاد فرصت‌های مناسب برای تولیدات صنایع‌دستی اشاره کرد و گفت: باید از ظرفیت‌های استان در زمینه توسعه صادرات محصولات صنایع‌دستی استفاده شود.

معاون توسعه مدیریت اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشکری و صنایع‌دستی مازندران ادامه داد: شرایط صادرات با توجه به پراکندگی و کوچک‌بودن جایگاه تولیدات صنایع‌دستی باید در یک مجموعه بزرگتر دیده شود چرا که کشورهای حاشیه دریای خزر، عربی و اروپایی مشتاق تولیدات هنرمندان ما هستند.

او به برنامه‌ریزی و ایجاد فضای مناسب برای شناساندن و ارائه تولیدات صنایع‌دستی و اقتصادی نمودن آنها، ارز آوری و برگزاری نمایشگاه‌های دائمی در مازندران،تاکید کرد.

ثبت ملی گلیج بهشهر یکی از شاخص‌های توسعه شهرستان است

عبدالجواد رحمانی دیگر سخنران این مراسم با اشاره به یک هزار و ۱۰۰ صنعت‌گر فعال در شهرستان بهشهر افزود: صنعتگران و هنرمندان صنایع‌دستی در توسعه این صنعت، صادرات و ارزآوری آن، نقش بسیار زیادی دارند.

سرپرست اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان بهشهر با اشاره به رونق ۴۰ رشته صنایع‌دستی در این شهرستان، اظهار کرد: از این تعداد ۱۲ رشته به صورت کارگاهی و مابقی به صورت انفرادی فعالیت می کنند.

او با بیان اینکه صنایع‌دستی گنجینه فرهنگی، اصالت، تاریخ و سنت گذشتگان ماست، تصریح کرد: صنایع‌دستی کمترین سرمایه‌گذاری و بیشترین اشتغال را می‌تواند در جامعه ایجاد کند.

رحمانی مهمترین مشکل هنرمندان صنایع‌دستی بهشهر را پس از استعداد‌یابی، آموزش و تولید بحث بازاریابی و نبود بازارچه دائمی عنوان کرد و گفت:: در سال گذشته گلیج بهشهر ثبت ملی شد که این امر جای امیدواری در جهت توسعه صنایع‌دستی است.

سرپرست اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان بهشهر، ملی شدن گلیج بهشهر را به عنوان شهر ملی یکی از شاخص‌های توسعه این شهر عنوان کرد.

 از تولیدکنندگان ورودی برای بازار آنلاین دریافت نمی‌کنیم،

افخم والا نیز در مراسم بزرگداشت روز جهانی و هفته صنایع‌دستی در شرق مازندران اظهار کرد: در سال ۲۰۱۶ بازار عمده فروش آنلاین در کشور آلمان توسط سرمایه‌گذاران راه‌اندازی شد.

معاون گروه سرمایه گذاری انتخاب مفید ادامه داد: ایران سومین بازار آنلاین دنیا را از لحاظ اقلام مختلف صنایع‌دستی از آن خود کرده است.

او با بیان اینکه از تولیدکنندگان ورودی برای بازار آنلاین دریافت نمی‌کنیم، گفت: مارکت خصوصی ایرانی و کافه کادوی ایرانی آنلاین برای هنرمندان صنایع‌دستی جهت فروش محصولات خود ایجاد کرده‌ایم.

افخم والا به اقتصادی کردن تولیدات صنایع‌دستی و تعدد اقلام تاکید کرد.

او با بیان این مطلب که تقاضا کردن هنرمندان صنایع‌دستی از سازمان‌ها یک اقدام اشتباه استتقاضا کردن هنرمندان صنایع‌دستی از سازمان‌ها یک اقدام اشتباه است، تصریح کرد: سازمان‌ها باید تسهیل‌گری برای هنرمندان ایجاد کنند تا آنها به راحتی و بدون مشکل به تولیدات خود برای صادرات و بازار یابی بپردازند.

 معاون گروه سرمایه‌گذاری انتخاب مفید با تاکید بر اینکه اقتصادی کردن برای صادرات صنایع‌دستی باید در یک مکان جمع آوری شود، افزود: تمام محصولات هنرمندان باید از مواد اولیه طبیعی تولید شود.

افخم والا خاطرنشان کرد: باید برای اقتصادی کردن صنایع‌دستی، بازارهای عمده فروشی و صادرات به کشورهای اروپایی، روسیه و حاشیه دریای خزر تلاش بسیار صورت گیرد.

او تاکید کرد: برای زنده نگه داشتن صنایع دستی کشور و استان مازندران و پایداری این تولیدات تلاش کنیم.

 باید هر ایرانی یک تولید کننده و هر خانه یک کارخانه داشته باشد،

غلامرضا شریعتی نیز در این مراسم به آثار میراثی بسیار ارزشمند شهرستان بهشهر اشاره کرد و افزود: سال گذشته گلیج بهشهر با همت شهردار و اعضاء شورای شهر بهشهر و ‌مسئولین میراث‌فرهنگی استان ثبت ملی شد که باید این را به فال نیک بگیریم.  

نماینده مردم شرق مازندران در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه صنایع‌دستی امروز در بسیاری از کشورهای پیشرفته به عنوان منبع بزرگ از درآمد اقتصاد ملی کشورها شده است، تصریح کرد: بیش از ۷۵ درصد درآمد و شغل کشورهای جنوب شرق آسیا صنایع‌دستی و مشاغل خانگی است.

او ادامه داد: چین با بیش از یک میلیارد جمعیت چطور توانسته برای همه مردم کشورش شغل ایجاد کند و به عنوان یک اقتصاد برتر معرفی شود؟

نماینده مردم شرق مازندران در مجلس یکی از گرایش‌ها و مسائل اساسی کشورهای جنوب شرق آسیا مشاغل در درون خانه در اختیار بانوان عنوان کرد و افزود: یکی از عرصه‌های مهم بنده در بسیج سازندگی حمایت از مشاغل خانگی است.

او با تاکید بر این مطلب که برای اقتصاد قوی در ایران باید هر ایرانی یک تولید کننده و هر خانه یک کارخانه داشته باشد، افزود: اگر یک جامعه همیشه مصرف کننده باشد طبیعی است که در اقتصاد با مشکل مواجه شود.

شریعتی با اشاره به اینکه در مجلس به حوزه اعتبارات مشاغل خانگی توجه شده است،خاطرنشان کرد: اعتبارات مشاغل خانگی در مجلس در ۳ سال گذشته به ۴ برابر افزایش دادیم.

او تصریح کرد: باید صنعت صنایع‌دستی بسیار ارزشمند میراث گذشتگان حفظ شود.

نماینده مردم شرق مازندران در مجلس خاطرنشان کرد: مجلس یازدهم به این نیاز جامعه توجه کرده است و امیدواریم دولت هم در این امر همراه باشد