مسئولانی که قصد شرکت در انتخابات 1402 را دارند بخوانند
مسئولانی که قصد شرکت در انتخابات 1402 را دارند بخوانند
مسئولانی که قصد کاندیداتوری در انتخابات سال جاری را دارند پیش از 25خردادماه سال جاری باید استعفا دهند.

به گزارش ندای تجن به نقل از خبرگزاری خانه ملت، سرویس سیاسی امسال، سال انتخابات نمایندگان مردم در مجلس دوازدهم است و مقام معظم رهبری مراسم سی‌وچهارمین سالگرد ارتحال امام خمینی(ره) فرمودند: «…انتخابات امسال انتخابات بسیار مهمی است که از هم اکنون دشمن توپخانه خود را برای تخریب آن فعال کرده، آن هم در حالیکه ۹ ماه با انتخابات فاصله داریم.»

عملا انتخابات دوره دوازدهم مجلس با استعفای مقامات و مشاغلی که در قانون به آن اشاره شده از 25 خرداد کلید می خورد. از این رو وزارت کشور که مسئول اجرای این انتخابات مهم در سراسر کشور است در اطلاعیه‌ای بر ضرورت استعفاها تاکید کرده است.

در این اطلاعیه آمده است: “به آگاهی هم میهنان عزیز می رساند با توجه به بند هفتم اطلاعیه شماره (۱)  این ستاد و همچنین استعلامات و سئوالات مکرر در ارتباط با مشمولین ماده ۲۹ قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی، بدین وسیله مقامات همتراز با عناوین مندرج در ماده فوق، طبق اعلام سازمان اداری و استخدامی کشور به شرح جدول پیوست (پیوست-اطلاعیه-شماره-۲-(۱)) اطلاع رسانی می‌گردد .

لازم به ذکر است باقیمانده فهرست همترازی ها پس از دریافت از سوی سازمان اداری و استخدامی کشور در اطلاعیه بعدی ستاد انتخابات به اطلاع ملت شریف ایران خواهد رسید.

در پایان یادآور می‌گردد همانطور که در اطلاعیه شماره ( ۱ ) اعلام شد، آخرین مهلت قبول استعفاء مشمولین ماده ۲۹ قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی تاریخ ۲۵ /خرداد ماه /۱۴۰۲ می‌باشد و قبول استعفاء بعد از مدت تعیین شده، جهت ثبت نام و اعلام داوطلبی انتخابات مجلس شورای اسلامی مورد پذیرش مراکز ثبت نام قرار نخواهد گرفت.”

در ماده 29 قانون انتخابات مجلس که در سنوات مختلف اصلاح شده است تاکید کرده چه اشخاصی به واسطه مقام و شغلشان نمی توانند داوطلب نمایندگی مجلس شوند. اما در جز الف شرط استعفا برای این افراد در نظر گرفته که حداقل باید 6 ماه قبل از زمان ثبت نام استعفا دهند.

از آنجایی که آذرماه زمان ثبت نام داوطلبان نمایندگی در دوره دوازدهم است، بنابراین تا 25 خرداد شاهد استعفاها خواهیم بود وگرنه افرادی که در قانون به آن اشاره شده دیگر امکان تکیه زدن بر کرسی های سبز بهارستان را ندارند.

 در این میان قانون با قاطعیت اعضای هیئت‌های اجرایی و ناظرین شورای نگهبان در حوزۀ انتخابیۀ تحت مسئولیت خود را از داوطلب شدن در انتخابات مجلس محروم کرده است. همچنین تاکید شده است که  کلیۀ مقامات دارای عناوین هم‌طراز با عناوین مذکور در بندهای «‌الف» و «ب»، مشمول این ماده هستند. تشخیص هم‌طرازی با سازمان ‌امور اداری و استخدامی کشور است. ‌

و قانون گفته است در مورد کسانی‌که طبق قوانین استخدامی و یا تعهد خدمت، استعفای آنان منوط‌به پذیرش آن از سوی مسئولین مربوطه باشد، قبول‌ استعفا شرط است. همچنین استعفای پرسنل نیروهای مسلح منوط‌به قبول فرماندهی کل قوا است. ‌

بنابراین به‌هنگام ثبت‌نام، ارائۀ گواهی رسمی مبنی‌بر قبول استعفا و عدم‌اشتغال در پست و مقام و مشاغلی  قانون به آن تاکید داشته الزامی است همچنین جایگزین فرد مستعفی باید از سوی مرجع ذی‌صلاح بالاتر، حداکثر به مدت یک ماه به‌طور رسمی معرفی شود و فرد مستعفی در آن حوزه مسئولیتی نداشته باشد، هریک از مسئولین استانی و شهرستانی نظیر رئیس ستاد اقامه‌نماز و رئیس ستاد امربه‌معروف و نهی‌ازمنکر مشمول این حکم هستند.

در جدول زیر مشاغلی که باید استعفا دهند و افرادی که نمی توانند داوطلب شوند ذکر شده است: