خانه صنایع دستی روستای اروست افتتاح شد
خانه صنایع دستی روستای اروست افتتاح شد
خانه صنایع دستی روستای اروست بخش چهاردانگه ساری که در سفر استاندار مازندران به این منطقه در مهرماه 1401 مصوب شده بود، با حضور سرپرست میراث‌فرهنگی مازندران افتتاح شد. ‎

ندای تجن- حسین ایزدی، سرپرست اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی مازندران دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲در مراسم افتتاح خانه صنایع‌دستی روستای اروست چهاردانگه ساری با اشاره به فعالیت هنرمندان صنایع‌دستی این روستا، اظهار کرد: هنرمندان می‌توانند به صورت مشاغل خانگی در منازل مسکونی خود فعالیت کنند.

سرپرست اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی مازندران در خصوص اجرای طرح و نقشه بر روی تولیدات صنایع‌دستی هنرمندان این روستا، تصریح کرد: هنرمندان صنایع‌دستی در قالب ریسندگی، رنگرزی و بافت تمام نقشه‌ها و طرح‌های قدیمی و ذهن بافی روی هنر خود استفاده می‌کنند.

ایزدی خواستار استفاده از طرح‌های ترکیبی و طرح‌های نو در هنر صنایع‌دستی شد.

او ادامه داد: ظرفیت‌ها و فعالیت هنرمندان موجب می‌شود که ما هم برای حمایت از هنرمندان تلاش و اقدام کنیم.

ایزدی با بیان اینکه هنرمندان باید تولیدات خود را برای احیاء و فروش آماده کنند، تصریح کرد: برای تسهیلات کم بهره برای هنرمندان صنایع‌دستی این روستا برای افزایش تولیدات پیگیر می‌شویم.

او با اشاره به روستای اروست که قدمگاه رهبر معظم انقلاب است، گفت: روستای اروست یک روستای محروم قلمداد می شد که پس از حضور رهبری به آن توجه شده است.

سرپرست میراث‌فرهنگی ،گردشگری و صنایع‌دستی مازندران با اشاره به نگاه استاندار مازندران به ظرفیت‌های متعدد این روستا، افزود: با توجه به ظرفیت‌های متعدد میراثی و صنایع‌دستی این روستا باید از این ظرفیت‌ها استفاده مطلوب صورت گیرد.

او یکی از اهداف دولت سیزدهم را مهاجرت معکوس به روستا عنوان کرد و افزود: متاسفانه مهاجرت به شهرها موجب شد برخی از رشته‌های صنایع‌دستی این روستا منسوخ شود که اداره‌کل میراث‌فرهنگی در دستور کار دارد از منسوخ شدن این رشته‌ها جلوگیری کند.

ایزدی با اشاره به جذب گردشگر در این منطقه و روستا، خاطرنشان کرد: برای حضور و جذب گردشگر باید برای افزایش تولید هنرهای صنایع‌دستی خانه‌های صنایع‌دستی در روستاها از خانه‌های قدیمی در دستور کار قرار گیرد.

او ادامه داد: باید برای ارزش کار صنعتگر و هنرمند ارزش قائل شد و باید به این هنرمندان و اهالی این روستا آفرین گفت که بدون دریافت تسهیلات و حمایت اداره‌کل این خانه صنایع‌دستی را احداث کردند.

او یکی از گام‌های درست جذب گردشگر به روستاها را احداث خانه‌های صنایع‌دستی برشمرد.

سرپرست میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی مازندران گفت: احداث خانه صنایع‌دستی اروست از مصوبات سفر استاندار در مهر ماه سال گذشته است، امسال نیز ثبت روستای ملی صنایع‌دستی اروست را در دستور کار قرار دادیم و امیدواریم سال آینده این امر محقق شود.