صیادان مازندرانی تورهای خود را دردریا پهن کردند/ لزوم اعمال شمولیت  قانون سخت و زیان‌آور برای صیادان
صیادان مازندرانی تورهای خود را دردریا پهن کردند/ لزوم اعمال شمولیت  قانون سخت و زیان‌آور برای صیادان
براساس مصوبه کمیته مدیریت صید سازمان شیلات ایران صیادان منطقه میانکاله از ۱۵ مهر و سایر مناطق از ۲۰ مهر صید خودرا آغاز می‌نمایند که به دلیل شرایط نامساعد جوی امروز اولین مرحله پره کشی در استان شروع شده است که در حال حاضر اعمال شمولیت  قانون سخت و زیان  آور برای صیادان ، تامین اعتبارات طرح تعدیل و اعمال کاهش نرخ ۱۰ درصدی بیمه صیادان را ازجمله مطالبات جامعه صیادی است.

به گزارش ندای تجن- براساس مصوبه کمیته مدیریت صید سازمان شیلات ایران صیادان منطقه میانکاله از ۱۵ مهر و سایر مناطق از ۲۰ مهر صید خودرا آغاز می‌نمایند که به دلیل شرایط نامساعد جوی امروز اولین مرحله پره کشی در استان شروع شده است.

مدیرکل شیلات مازندران با حضور در نخستین مرحله پره‌کشی سال جاری در تعاونی‌های  پره منطقه میانکاله بهشهر، گفت: سال گذشته بیش از ۲۵۰۰ تن ماهی استخوانی صید و روانه بازار شده است که نسبت به فصل قبل کاهش ۲۷ درصدی داشت، افزود:ارزش اقتصادی ماهیان صید شده در سال گذشته حدود ۲۰۰ میلیارد تومان بوده است ,

حسن اسحاقی از تکثیر بیش از ۱۱۰ میلیون قطعه بچه ماهی درسال جاری به منظور بازسازی ذخایر آبزیان دریایی اشاره کرد و  اظهار امیدواری کرد : ان شا الله شاهد افزایش و رونق صید و تثبیت شغل صیادی در سبد صیادان باشیم.

پیش بینی اعتبار 150میلیارد ریالی برای تجهیز ادوات صیادی

قاسم کریم زاده معاون صید و بنادر ماهیگیری شیلات مازندران نیز در این زمینه گفت: بررسی‌ها و ارزیابی صید سنوات گذشته نشان می‌دهد  بیش از ۷۰% ترکیب گونه‌های صید در ابتدای صید، گونه کفال و  در اواخر فصل صید گونه ماهی سفید است .

 وی درادامه درخصوص  برنامه شیلات مازندران برای نوسازی ناوگان صیادی افزود: برای تجهیز، تعمیر و نگه داری آلات و ادوات صیادی بیش  از ۱۵۰ میلیارد ریال اعتبار پیش بینی شده است که در صورت تامین دراختیار صیادان قرار حواهد گرفت.

معاون صید وبنادر ماهیگیری شیلات مازندران به تشریح طرح اقتصاد مقاومتی کمک به تکثیر طبیعی ماهیان دریایی  پرداخت و تصریح کرد: به منظور ترمیم ذخایر آبزیان دریایی درسال قبل ۵۴ واحد استخر درزمین‌های بلااستفاده  شرکتهای تعاونی پره  بامشارکت تشکلهای صیادی احداث شد و با رهاسازی بیش از ۱۲۷۰۰قطعه ماهی مولد سفید دراین استخرها ، بیش از ۲۴ میلیون قطعه بچه ماهی سفید به صورت طبیعی تکثیر و در رودخانه‌های شیلاتی و یا مستقیم به دریا رها سازی شد که امیدواریم اثرات مثبت آن را در افزایش صید شاهد باشیم .

لزوم اعمال طرح کاهش نرخ 10درصدی بیمه صیادان

 خشایار نوایی رئیس و مدیرعامل اتحادیه تعاونی ماهیگیران پره استان ، اعمال شمولیت  قانون سخت و زیان  آور برای صیادان ، تامین اعتبارات طرح تعدیل و اعمال کاهش نرخ ۱۰ درصدی بیمه صیادان را ازجمله مطالبات جامعه صیادی برشمرد و افزود: تشکلات صیادی به عنوان بازوی شیلات مازندران در طرح کمک به تکثیر طبیعی از طریق تامین ماشین آلات حمل و نقل بچه ماهی ایفای نقش می‌نماید.

 در پایان سرهنگ ملکی فرمانده یگان حفاظت منابع آبزیان استان از برخورد قاطع یگان با صیادان غیر مجاز خبر داد و گفت : یگان حفاظت ازطریق ۸ پایگاهی که در سطح استان دارد با فعالیت‌های صید در ساعات غیر مصوب کمیته مدیریت صید مبارزه خواهد کرد.

  • منبع خبر : روابط عمومی شیلات مازندران