برداشت 4هزار و 200 تن زیتون از باغات گلستان
برداشت 4هزار و 200 تن زیتون از باغات گلستان
معاون مدیریت باغبانی جهاد کشاورزی گلستان از برداشت چهار هزار و ۲۰۰ تن انواع زیتون از سطح باغات استان خبر داد.

به گزارش ندای تجن-نوید رضا فراهانی در گفتگو با خبرنگار مهر، اظهار کرد: استان گلستان هشت هزار هکتار باغ زیتون (کنسروی و روغنی) و از ارقام «کرونایکی، میشن، مانزا، بلیدی، آریسونا، آرییکن، مانزالیا و ملکشاهی» دارد که تا امروز چهار هزار و ۲۰۰ تن زیتون از سطح باغات آن برداشت شده است.

معاون مدیریت باغبانی جهاد کشاورزی گلستان افزود: بیش از ۵۰ درصد از انواع زیتون کنسروی و روغنی از باغات استان برداشت شده و محصول زیتون نسبت به سال گذشته ۴۰ تا ۵۰ درصد کاهش داشته است.

وی عدم تامین نیاز سرمایی مناسب زیتون در زمستان سال گذشته، تعداد زیاد روزهای گرما، سرمای ناگهانی و زیر صفر در زمان آغاز جوانه زنی درختان زیتون در اواسط اسفند ماه و خشکسالی ناشی از عدم بارش مناسب و درجه حرارت بالا در دوره گل دهی درختان را مهم ترین عوامل کاهش عملکرد زیتون در استان بر شمرد.

فراهانی تصریح کرد: متوسط عملکرد زیتون ۵۵۰ کیلوگرم در هکتار و میزان روغن استحصالی از سطح باغات استان ۳۱۵ تن است که به قیمت دو میلیون ریال درب کارخانه خرید و فروش می شود.

وی بیان کرد: متوسط قیمت خرید میوه زیتون کنسروی امسال از کشاورز ۲۵۰ هزار ریال و زیتون روغنی ۲۰۰ هزار زیال است.

معاون مدیریت باغبانی جهاد کشاورزی گلستان گفت: زیتون تقریباً در تمام مناطق استان کشت می شود و محصول تولیدی آن علاوه بر تامین نیاز داخل استان به سایر استان ها هم صادر می شود.