دولت ضامن سرمایه‌گذاری روسیه در مازندران است
دولت ضامن سرمایه‌گذاری روسیه در مازندران است

به گزارش ندای تجن به نقل از خبرگزاری ایسنا، سیدمحمود حسینی‌پور امروز در نشست همکاری‌های تجاری و اقتصادی ایران و روسیه که با حضور ۲۱ شرکت دانش‌بنیان روسی در آمل برگزار شد؛ با اشاره به اینکه روسیه از کشورهای پیشرفته در حوزه دانش‌بنیان است، اظهار کرد: تعامل دو کشور در حوزه دانش‌بنیان و شرکت‌های فناور […]

به گزارش ندای تجن به نقل از خبرگزاری ایسنا، سیدمحمود حسینی‌پور امروز در نشست همکاری‌های تجاری و اقتصادی ایران و روسیه که با حضور ۲۱ شرکت دانش‌بنیان روسی در آمل برگزار شد؛ با اشاره به اینکه روسیه از کشورهای پیشرفته در حوزه دانش‌بنیان است، اظهار کرد: تعامل دو کشور در حوزه دانش‌بنیان و شرکت‌های فناور می‌تواند منطقه را به قطب بزرگ تجاری و اقتصادی تبدیل کند.

وی آمادگی مازندران را نسبت به تعامل تجاری با روسیه اعلام کرد و گفت: اولویت دولت حمایت از توسعه اقتصادی با کشورهای دوست و همسایه است.

استاندار مازندران با درک شرایط جنگ بین روسیه و اوکراین که مشابه جنگ تحمیلی عراق و ایران بوده است، اشاره کرد و ادامه داد: روسیه به لحاظ راهبردی روابط استراتژیکی با ایران دارد.

این مسئول با بیان اینکه لازم است به لحاظ ملاحظات بین‌المللی دو کشور ایران و روسیه در زمینه‌های مختلف به‌ویژه دانش‌بنیان و فناوری با هم گفت‌وگو کنند، تصریح کرد: کریدور شمال-جنوب یکی از محورهای ممتاز برای توسعه اقتصادی با روسیه است. این نشست‌های مشترک به تعاملات مطلوبی در حوزه‌های علمی، اجتماعی، فرهنگی و گردشگری ختم می‌شود.

نماینده عالی دولت در مازندران به توسعه اقتصادی نوین که مبتنی بر دانش‌بنیان است، اشاره کرد و افزود: در کشور، توسعه اقتصادی دانش‌بنیان از نظر هم‌سویی با اقتصاد مقاومتی در مقابل سیاست‌های دوگانه تحریمی قرار دارد. همچنان که روسیه هم از سوی آمریکا و اروپا تحریم شده است.

 حسینی‌پور اقتصاد مقاومتی را یکی از ارکان اقتصاد در جوامع اسلامی دانست و تصریح کرد: اقتصاد دانش‌بنیان توسط جوانان تلاشگر ایرانی روند رو به رشدی دارد.

 وی اعزام شرکت‌های دانش‌بنیان مازندران به روسیه را گام موثر در بالندگی اقتصادی دو کشور عنوان کرد.

به گفته استاندار مازندران، دولت به‌عنوان تسهیل کننده شرکت‌های دانش‌بنیان شرایط را برای حضور فعالان این حوزه به منظور رفع بیکاری و تولید علم به ثروت فراهم کرده است.

حسینی‌پور، دولت و به تبع استانداری را ضامن سرمایه‌گذاری شرکت‌های روسی در این استان دانست و اظهار کرد: علاوه بر حمایت کامل از تصمیمات این نشست در مازندران؛ به‌زودی با همکاری شرکت‌های دانش‌بنیان به روسیه سفر خواهیم کرد.

۶.۳ درصد سهم تولید ناخالص داخلی در مازندران

رئیس پارک علم و فناوری استان مازندران نیز اظهار کرد: تولید ثروت عمومی از طریق شبکه سازی شرکت‌های دانش‌بنیان، نیاز سنجی، ایده پردازی، طراحی مهندسی، تجاری سازی و انتقال فناوری از ماموریت‌های مهم پارک علم و فنآوری در استان است .

 قربانعلی نعمت‌زاده، با بیان اینکه ۲۶۴ مجموعه شرکت در پارک علم و فنآوری مازندران مشغول به فعالیت هستند که در حوزه‌های خدمات تجاری سازی محصولات پیشرفته دارویی، تجهیزات پزشکی، ماشین‌های پیشرفته نرم‌افزاری خدمات ارائه می‌کنند، گفت: ۴۱۶۶ نفر در مجموعه پارک علم و فنآوری مشغول به کار هستند که ۱۵۳۱ نفر در مقطع تحصیلی لیسانس، ۱۸۳۱ نفر دیپلم، ۶۳۲ نفر فوق لیسانس و ۱۷۲ نفر مدرک دکتری دارند.

 وی یکی از اقدامات مهم پارک علم و فنآوری مازندران را آماده کردن فضای تجاری با کشورهای منطقه دانست و ادامه داد: در حال حاضر با ۳۰ کشور در حال مبادله کالا هستیم که روسیه، آذربایجان و عراق از جمله این کشورها به‌شمار می‌روند.

 این مسئول سهم تولید ناخالص داخلی در مازندران را ۶.۳ درصد اعلام کرد و گفت: مقرر شد طبق برنامه‌ریزی انجام شده سهم تولید ناخالص داخلی در استان  به ۱۰.۷ درصد برسانیم.