در همایش خانه احزاب با حضور وزیر کشور چه گذشت؟
در همایش خانه احزاب با حضور وزیر کشور چه گذشت؟

به گزارش ندای تجن -ستاره صبح نوشت: همایش خانه احزاب ایران با عنوان «آسیب‌شناسی انتخابات اخیر» با حضور احمد وحیدی وزیر کشور، منوچهر متکی رئیس خانه احزاب ایران، محمدرضا غلامرضا معاون سیاسی وزیر کشور، عبدالله مرادی دبیر کمیسیون ماده ۱۰ قانون نحوه فعالیت احزاب و گروههای سیاسی ‌و دبیران کل احزاب در وزارت کشور برگزار […]


به گزارش ندای تجن -ستاره صبح نوشت: همایش خانه احزاب ایران با عنوان «آسیب‌شناسی انتخابات اخیر» با حضور احمد وحیدی وزیر کشور، منوچهر متکی رئیس خانه احزاب ایران، محمدرضا غلامرضا معاون سیاسی وزیر کشور، عبدالله مرادی دبیر کمیسیون ماده ۱۰ قانون نحوه فعالیت احزاب و گروههای سیاسی ‌و دبیران کل احزاب در وزارت کشور برگزار شد. در این همایش نمایندگان سه جریان سیاسی اصلاح طلبان، مستقلین و اصولگرایان به بیان دیدگاههای خود درباره راههای افزایش مشارکت مردم در انتخابات پرداختند که در ادامه می‌خوانید.
مصطفی کواکبیان به عنوان عضو فراکسیون اصلاح طلبان خانه احزاب ایران در این همایش، انتخابات را رکن رکین نظام عنوان کرد و گفت: معتقدم انتخابات دوازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی باید پرشورتر برگزار شود.
دبیر کل حزب مردم‌سالاری با اشاره به نرخ مشارکت در انتخابات دوره یازدهم مجلس گفت: باید زمینه حضور مردم در انتخابات را با حل مشکل معیشتی فراهم کنیم.
کواکبیان مشارکت مردم را محور نظام مردم‌سالاری دینی دانست و گفت: باید نسبت به جمهوریت نظام دقت لازم داشته باشیم توجه به این رکن می‌تواند مشکلات کشور را حل کند.
وی با اشاره به تلاش دشمنان برای ایجاد شکاف میان مردم و حاکمیت افزود: اگر همبستگی و هم‌افزایی احزاب سیاسی برای توسعه و بسط حکمرانی مطلوب مورد توجه احزاب قرار گیرد می‌توانیم به اهداف مورد نظر نظام و انقلاب اسلامی دست پیدا کنیم.
رئیس کمیته انتخابات خانه احزاب ایران، حضور ۶۰ درصدی مردم در انتخابات را خواسته احزاب عنوان کرد و گفت: با آسیب شناسی ابعاد مختلف انتخابات اخیر در کشور می‌توان زمینه حضور همه احزاب رسمی در کشور را با سلیقه‌های مختلف در انتخابات فراهم کنیم.

انتخابات بدون مردم، قابل درک نیست
همچنین حسین کنعانی مقدم از اعضای فراکسیون اصولگرایان خانه احزاب با اشاره به لزوم شناسایی ارکان انتخابات گفت: انتخابات بدون مردم، قابل درک نیست و ما باید به جای دولت‌سازی به دنبال ملت‌سازی باشیم.
دبیرکل حزب سبز ایران اضافه کرد: انتخاب شونده رکن بعدی است. چه کسی صلاحیت کسب رأی مردم را دارد ‌تا به نمایندگی از آنها، حاکمیت را اجرا کند؟ اعتقاد دارم احزاب، قبل از تایید یا رد شورای نگهبان، افرادی را معرفی کنند که توانایی به دست گرفتن امور را داشته باشند.
کنعانی مقدم افزود: رکن بعدی عدالت سیاسی است. اگر مردم عدالت سیاسی را احساس کنند، در انتخابات شرکت خواهند کرد.وی ادامه داد: رسانه جدیدترین شیوه برای مدیریت افکار عمومی و انتخابات است. اگر رسانه‌ها با رسالت خود عمل کنند، می‌توانند عدالت سیاسی را شکل دهند.

هیجانات زودگذر انتخاباتی باعث بر زمین ماندن مطالبات مردم شده است

از دیگر سخنرانان این همایش، عبدالله مرادی مدیرکل دفتر امور سیاسی وزارت کشور بود که مشارکت، اعتماد و امید را مولفه‌های اصلی سرمایه‌های اجتماعی عنوان کرد و گفت: نگاه نظام سیاسی به احزاب مشورتی است و احزاب هم باید به شکل شفاف و عالمانه بر دولت نظارت کنند و ریل گذار و بیان کننده مطالبات مردم باشند و همچنین پل ارتباطی میان نظام سیاسی و مردم باشند. مدیرکل دفتر امور سیاسی وزارت کشور با تاکید بر کار مشترک میان جامعه مدنی متشکل از احزاب و دولت، به موضوع مشارکت آگاهانه و فعال اشاره کرد و گفت: یکی از عوامل کاهنده نرخ مشارکت این است که مردم احساس کنند رقابت سیاسی چیزی جز پست‌طلبی‌ نیست.
مرادی اضافه کرد: هیجانات زودگذر انتخاباتی و اظهارنظرهای هیجانی باعث شده مطالبات مردم روی زمین بماند و تکرار همین مسأله باعث تضعیف مشارکت در انتخابات شده است و در اینجاست که نقش احزاب اهمیت می‌یابد.
وی خاطرنشان کرد: احزاب باید توجه داشته باشند که به جای هیجانات انتخاباتی باید وارد رقابت قاعده‌مند و عقلانیت سیاسی شوند. این مقام وزارت کشور تصریح کرد: از خانه احزاب انتظار می‌رود با دستور کار قراردادن مسئولیت‌پذیری در انتخابات، رویکرد حل‌ مساله را دنبال کنند.
همچنین اظهارات رئیس خانه احزاب ایران حاشیه ساز شد.وی در پایان سخنان خود گفت که در خانه احزاب نباید نگاه «دیگی که برای من نمی‌جوشد برای دیگری هم نجوشد» وجود داشته باشد. متکی همچنین از برگزاری جلسه‌ای با حضور وزیر کشور و نمایندگان یا دبیران کل احزاب برای بیان دیدگاهها و نقطه نظراتشان خبر داد و گفت: در جلسات آینده شورای مرکزی خانه احزاب، درباره زمان این جلسه تصمیم‌گیری خواهد شد.حسین مرعشی دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی ایران از دیگر شرکت‌کنندگان این همایش، ناگهان جلسه را ترک کرد. علی محمد نمازی علت ترک جلسه مرعشی را در اعتراض به ترک جلسه توسط وزیر کشور اعلام کرد.همچنین مصطفی کواکبیان اعلام کرد که آذر منصوری ضمن دعوت به جلسه برای سخنرانی اما به دلیل مشغله کاری نتوانست حضور پیدا کند.