شیرین‌سازی آب «خزر» ضرورت جدی برای رفع تنش آبی در گلستان
شیرین‌سازی آب «خزر» ضرورت جدی برای رفع تنش آبی در گلستان
استاندار گلستان با اشاره به مشکلات آبی استان اظهار کرد:شیرین‌سازی آب خزر ضرورت جدی برای رفع تنش آبی در گلستان و در عین حال ما ناچار به تکمیل سدهای در دست احداث هستیم.

به گزارش ندای تجن به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی استانداری گلستان،دکتر علی‌محمد زنگانه امروز دوشنبه ۱۷ بهمن در دیدار با دکتر ممبینی جانشین سازمان برنامه و بودجه کشور اظهار کرد: استان گلستان دارای ۱۳۰ روستا با تنش آبی شدید است و به شدت نیازمند توجه است

وی گفت : شرایط اعتباری استان به صورتی است که برای رفع تنش آبی در این روستا نیازمند توجه و تزریق بودجه از منابع ملی است.

استاندار گلستان تصریح کرد: تاکنون یک هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان برای رفع تنش آبی در استان هزینه کردیم اما همچنان به دلیل روش‌های غلط گذشته دچار مشکل هستیم

دکتر زنگانه بیان کرد: متاسفانه تامین آب شرب در کل شهرهای استان از منابع زیرزمینی تامین می‌شود و به دلیل تداوم خشکسالی و مصارف بی‌رویه در سال‌های گذشته دبی منابع آب زیرزمینی به نصف کاهش پیدا کرده است.

وی اضافه کرد: این تک منبعی بودن تامین آب شرب به شدت استان را با چالش مواجه کرده است.

استاندار گلستان تصریح کرد: برای مثال بودجه طرح‌های تامین آب شرب در گرگان ۲۴ برابر شده اما ما دوباره در نقطه صفر قرار گرفته‌ایم.

دکتر زنگانه بیان کرد: ما تابستان گذشته را با تمام سختی‌ها سعی کردیم به گونه‌ای عمل کنیم که مردم کمترین مشکل را در تامین آب احساس کنند اما تا زمانی که از سفره‌های آب زیرزمینی استفاده کنیم هیچ اتفاق مثبتی در رفع تنش آبی نخواهد افتاد.

استاندار گلستان با اشاره به گزارش مدیرعامل آب منطقه‌ای گلستان خاطرنشان کرد: در استان گلستان ۲۸ پروژه در حوزه آب منطقه‌ای وجود دارد که بزرگترین آن پروژه سد نرماب است

دکتر زنگانه گفت: کل اجزای سد ۷۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد، بدنه سد ۱۰۰ درصد تکمیل شده، سد انجرافی و تونلی مه آب را از چهل‌چای به پشت سد منتقل می‌کند نیز تمام شده، یک روستا از مجموع پنج روستا جابجا شده و یک روستای دیگر نیز در حال جابجایی است و برنامه این است با جابجایی این روستا و پاکسازی کف مخزن آبگیری سد آبان سال آینده اجرا شود.

وی افزود: سد میرداماد ۸ میلیون متر مکعب آب را برای شرب ذخیره می‌کند که یک چهارم آب شرب شهر گرگان را تامین می‌کند.

استاندار گلستان تصریح کرد: ما آمادگی داریم در خردادماه سال آینده کلنگ‌زنی سد انجام شود اما تقاضا داریم تخصیص بودجه‌های اجرای این سد به صورتی انجام شود که در اجرای پروژه تسریع شود.