لزوم برگزاری جشنواره‌هایی برای شعرا/استاندار خواستار احیای زبان مازندرانی شد
لزوم برگزاری جشنواره‌هایی برای شعرا/استاندار خواستار احیای زبان مازندرانی شد
استاندار مازندران خواستار احیای زبان مازندرانی شد و افزود: لازم است تا جشنواره هایی  صرفا با اشعار زبان مازندرانی برگزار شود و اداره کل فرهنگ و ارشاد باید در تمام شهرهای مازندران شب شعرها را بابرگزاری مراسم های مختلف فعال کنند.

به گزارش ندای تجن -استاندار مازندران امروز صبح در مراسم اختتامیه جشنواره شعر دفاع مقدس و مقاومت (اشک انار) که در محل سالن فتح‌المبین سپاه ساری برگزار شد با تبریک  ایام دهه فجر، یاد شعرا و دفاع مقدس و روزهای سخت دفاع مقاومت یادچهل و چهارمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی را گرامی داشت و گفت: اگر این مدت را مرور کنیم و ببینیم که جبهه مقابل ما برای اینکه انقلاب اسلامی ایران را متوقف کند در حوزه ادبیات چه کاری انجام داد شاید در این زمینه کمتر کار شده باشد.

سیدمحمودحسینی پور افزود: شایسته است که تأمل جدی روی این موضوع انجام شود که ببینیم جبهه مقابل انقلاب برای پیشبرد اهداف خود از چه ظرفیت‌هایی استفاده کرد و ما در جمهوری اسلامی ایران چه کردیم و از چه ظرفیت‌هایی حمایت و پشتیبانی کردیم.

استاندار مازندران بیان کرد: جامعه شعرای ما از بدو انقلاب جایگاه بسیار والایی در منظومه انقلاب دارد که شاید اگر اشعار حماسی اول انقلاب نبود، معرفی ارزش‌های انقلاب اسلامی با زبان‌های دیگر به راحتی میسر نبود اما جامعه شعرای ما توانستند خیلی زود خود را انسجام دهند و جایگاه بسیار والایی بود که در معرفی دیدگاه‌های امام ایجاد کنند.

وی با بیان اینکه  جامعه ایران مردم ادب دوستی دارد، گفت: به ویژه در مازندران با تمدنی که مازندرانی‌ها از خود برجای گذاشتند که غنی و والا است در موضوع شعر از اول انقلاب تاکنون توانستند نقش ممتازی ایفا کنند.

حسینی پور با بیان این سئوال که چرا ما نتوانستیم از جامعه شعرا بیش از آن چه اکنون است استفاده کنیم، افزود: واقعیت امر این است که هنوز نیمه خالی لیوان اگر به آن توجه شود در آینده توفیقات بیشتری در معرفی ارزش های انقلاب اسلامی از زبان شعر پیدا خواهیم کرد ما همیشه به نیمه پر لیوان توجه می کنیم و غفلت می کنیم از بخش‌هایی که باید احصا شود یا نشود.

استاندار مازندران بیان کرد: در این سال‌ها رصد فعالیت‌های دشمن به ویژه در چندماه اغتشاشات اخیر چقدر دشمن در کپی برداری روش‌هایی که در انقلاب اسلامی داشتیم تلاش کرد با همان روش‌هایی که در پیروزی انقلاب به ویژه با توجه به شعر و موسیقی حماسی کاملا کپی برداری کرد.

وی با اشاره به اینکه دشمن کارش به جایی رسید که در یکی دو روز اخیر آمریکایی‌ها آمدند برجسته ترین خواننده سال را از کسانی انتخاب کردند که در اعتشاشات اثر تولید کردند، افزود: همسر رییس جمهور آمریکا جایزه این فرد را در همایش  برجسته کردند و اعلام کردند.

حسینی پور با بیان اینکه توجه دشمن ما در توجه به اثر فرهنگی و هنری در تقابل با انقلاب اسلامی است، گفت: آن وقت ما در دفاع از داشته‌های انقلاب باید ببینیم که چیکار کردیم گرچه رهبری هر سال برنامه ثابتی برای دیدار با شعرا و سایر اقشار هنرمند دارند و حتی در ایام کرونا هم ایشان با محدودیت هایی این جلسات را ادامه دادند که این توجه رهبری به جایگاه بالای هنر است.

وی با اشاره به اینکه برترین شعرها را در همان مقطع و در حضور رهبری اجرا می کنند اما وقتی که در برش استانی به آن نگاه کنیم آن توجه نیست، افزود:حتما با همکاری اداره کل فرهنگ و ارشاد با توجه به حضور مقتدرانه شعرا در مازندران باید به مناسبت های مختلف جشنواره‌هایی برای شعرا برگزار کنیم تا نسل جدید بتواند متأثر از این جشنواره‌ها مسیر را پیدا کند و در ابن مسیر حرکت کند.

استاندار مازندران با بیان اینکه  ۱۰هزار و ۴۰۰شهید والامقام نیازمند این است که ما بیشتر از شرایط فعلی بتوانیم جایگاه شعرای گرانقدر را به نسل جدید معرفی کنیم، گفت: مظلومیت انقلاب در دفاع مقدس از زبان شعر به نسل جدید بسیار ملایم تر قابل انتقال است به ویژه همین ایام که سالگرد پیروزی انقلاب است.

حسینی پور با اشاره به اینکه هنوز ما نیاز داریم که انقلاب را به نسل جدید معرفی کنیم، ادامه داد: امروزخلایی در جامعه احساس می شود که ما نتوانستیم واقعیت های جمهوری اسلامی ایران را به نسل جدید منعکس کنیم.

وی از شعرا درخواست کرد تا در وصف انقلاب و با موضوع انقلاب شعر بسرایند و ادامه داد:.مظلومیت جمهوری اسلامی باید با ادبیات روز که بتواند با نوجوانان و جوانان ارتباط برقرار کند منعکس شود؛ جمهوری اسلامی ایران و انقلاب ما مظلوم است.

استاندار مازندران  با بیان این که همه قلم‌ها و نمادهای مد دنیا دارند تلاش می کنند تا واقعیت‌ها را وارونه به نسل ما منتقل کنند، گفت: زبان شعر بسیار سریع و راحت به ویژه تاکید کنم به بهره گیری از ادبیات سنتی و مازندرانی خودمان که برادری شعری از دفاع مقدس به زلان شیرین محلی قرائت کردند، دیدید چقدر تاثیرگذار است.

وی بیان کرد: برای انقلاب هم نیازمند این هستیم که ورود پیدا کنید یک تهاجم حداکثری شروع شد رهبری موضوع جهاد تبیین را مطرح کردند یکی از مخاطبان جهاد تبیین شما هستید که با ادبیات فاخر می توانید واقعیت‌های انقلاب را مطرح کنید ما در این رابطه نیازمند همفکری و هم پوشانی هستیم که ارشاد بیشتر به این موضوع توجه کنند.

استاندار مازندران خواستار احیای زبان مازندرانی شد و افزود: لازم است تا جشنواره هایی  صرفا با اشعار زبان مازندرانی برگزار شود و اداره کل فرهنگ و ارشاد باید در تمام شهرهای مازندران شب شعرها را بابرگزاری مراسم های مختلف فعال کنند.

حسینی پور به خاطره سفر به ترکیه اشاره کرد و گفت:شعرای ترکیه برای مسافران درباره تاریخ و فرهنگ خود شعر می گویند که مورد اقبال مسافران هم قرار می گیرد.

 وی با بیان اینکه در مازندران سالانه پذیرای مسافران بسیاری هستیم، گفت: بخشی از مسافران نگاه ادبی دارند و لی نتوانستیم مازندران را با زبان شعر به مسافران معرفی کنیم .

حسینی پور ابراز امیدواری کردکه سال اینده این جلسه را در پارک موزه دفاع مقدس برگزار شود.

عکس:استانداری مازندران