جشنواره رسانه‌ای ابوذر مفهومی برگزار می‌شود/ اهمیت حمایت و کمک رسانه‌های انقلابی به مدیران در زمان لازم/تأکید بر ارتقای سواد رسانه‌ای خبرنگاران
جشنواره رسانه‌ای ابوذر مفهومی برگزار می‌شود/ اهمیت حمایت و کمک رسانه‌های انقلابی به مدیران در زمان لازم/تأکید بر ارتقای سواد رسانه‌ای خبرنگاران
در نشست خبری چهارمین جشنواره رسانه ای ابوذر مازندران به مسایل مهمی اشاره شد .

به گزارش ندای تجن – امروز صبح نشست خبری جشنواره رسانه‌ای ابوذر مازندران با حضور اصحاب رسانه در محل سالن اجتماعات اداره کل فرهنگ و ارشاد مازندران برگزار شد.

در ابتدا مسئول بسیج رسانه مازندران درباره اینکه از آذرماه سال 97 مسئولیت در حوزه رسانه را پیدا کرده است، صحبت کرد. هرسال داریم با کمک بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس جشنواره را برگزار کنیم و سعی کردیم تا ضعف‌های سال‌های گذشته را جبران کنیم.

عبدالمهدی حق‌شناس گفت: در چهارمین جشنواره رسانه‌ای ابوذر تعداد کل آثار 655 اثر بود که نسبت به سال گذشته بیش از 100 اثر اضافه شد که 450 اثر به داوری ارسال شد، 88 اثر یادداشت و سرمقاله، 82 اثر گزارش خبری، گزارش تحلیلی و تحقیقی 30 اثر و مصاحبه 35 تعداد 35 مورد و کلیپ و گزارش ویدئویی 83 و عکس 67، اینفوگرافی 13 و پادکست 6 و موشن‌گرافی 12 اثر بود.

وی افزود:5 داور از تهران و 2 داور از مازندران آثار را داوری کردند که محمدرضایی و حسین بهرامی بودند.

مسئول بسیج رسانه مازندران بر رعایت عدالت در برگزاری جشنواره از سوی دست‌اندرکاران آن تأکید کرد و گفت: برای اینکه حرف و حدیثی درباره جشنواره در نیاید برخی افراد اصلاً در جشنواره شرکت نمی‌کنند.

حق‌شناس با بیان اینکه تولید محتوا و حفظ ارزش‌های انقلاب اسلامی بیشتر موردتوجه جشنواره رسانه‌ای ابوذر است، افزود: جشنواره رسانه‌ای ابوذر مفهومی برگزار می‌شود و در کشور به محتوای ارزشی نگاه می‌کنند.

در ادامه حسین جوادی با اشاره به نقش سازمان بسیج رسانه در کمک به اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران، به بیان همراهی ابوذر با پیامبر (ص) پرداخت و گفت: برداشت من این است شاید رسانه‌هایی که می‌خواهند انقلابی عمل کنند باید هرجایی که امام قدم برداشت دنباله‌رو باشند.

جوادی با بیان اینکه تولید محتوای مناسب در پیشبرد اهداف جامعه دارای اهمیت است، ادامه داد: رسانه در جایی که لازم است می‌تواند حامی مدیر و در جایی هم پیشرو باشد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران بر اهمیت حمایت و کمک رسانه‌های انقلابی به مدیران در زمان لازم تأکید کرد و افزود: بسیج برای این آمده است تا سالم‌سازی کند و در کنار تولید محتوای ارزشی به سامان‌دهی هم بپردازد.

در ادامه دبیر چهارمین جشنواره رسانه‌ای ابوذر مازندران با بیان اینکه تلاش بسیاری برای کیفی‌سازی جشنواره شد، گفت: در ابوذر سوم با بهره‌گیری از داوران ملی و باتجربه و انتشار کتاب جشنواره اثبات کردیم صیانت از آرای داوران و جایگاه برگزیدگان اولویت اصلی ماست.

حسین احمدی  با اشاره به اینکه از ۳۶ اثر برگزیده، ۱۳ اثر متعلق به بانوان خبرنگار است، ادامه داد: رسانه‌های مکتوب با کسب تقریباً نیمی از عناوین برگزیده نشان دادند پای کارند و این موفقیت مایه خرسندی است و خانواده ی رسانه را به حیات مطبوعات استان امیدوارتر می‌کند.

وی با  بیان این نکته که تشخیص نادرست قالب‌های نوشتاری و ارسال اشتباه آثار کار را برای دبیرخانه جشنواره ابوذر بسیار سخت کرد و این معضل به کرّات مشاهده شد، گفت: ضعف در تشخیص برای خبرنگاری که در جشنواره رسانه‌ای شرکت می‌کند، زیبنده نیست و انتظار داریم همکاران ارجمند با فراگیری دقیق قالب‌های خبری و ارسال صحیح آثار، دست‌اندرکاران امر را یاری رسانند. در این راستا از متولیان رسانه در استان هم این انتظار می‌رود با برگزاری کارگاه‌های آموزشی نقیصه فوق را برطرف کنند.

احمدی از متولیان جشنواره ابوذر در سازمان بسیج رسانه کشور خواست با ارتقا سواد رسانه‌ای خبرنگاران، در سال آینده این بخش به ترکیب قالب‌های جشنواره برگردد و خبرنگاران هم با تولیدات اثرگذار در حوزه خبر نشان دهند که حفظ رکن اصلی روزنامه‌نگاری برایشان مهم و حیاتی است.

وی یکی از مشکلات جشنواره‌های رسانه‌ای را عدم اطلاع‌رسانی درست، فقدان شفافیت و پاسخ ندادن به پرسش‌های اهالی خبر مطرح کرد و گفت: انتشار و توزیع کتاب در اختتامیه جشنواره‌ها، ضمن جلب اعتماد شرکت‌کنندگان، پاسخگوی شبهات احتمالی خواهد بود.

دبیر چهارمین جشنواره رسانه‌ای ابوذر مازندران با اشاره به اینکه جشنواره‌های مطبوعاتی محلی برای عرضه تولیدات خبری است و توسعه کیفی رسانه‌ها را به دنبال دارد، یادآور شد: افزایش انگیزه، تجلیل از فرهیختگان عرصه اطلاع‌رسانی، رشد ظرفیت‌های خبری و ارتقا مطالبه گری از اهداف اصلی جشنواره ابوذر است.

احمدی ضمن قدردانی از سازمان بسیج رسانه مازندران که چهار سال متوالی جشنواره ابوذر را برگزار کرد، از نهاد‌های متولی خواست در برگزاری جشنواره‌های رسانه‌ای اهتمام بیشتری داشته باشند

وی تأکید کرد: همه تلاش خود را مصروف داشتیم تا با شفاف‌سازی و بررسی علمی آثار، صیانت از تولیدات خبرنگاران از مرحله دریافت تا داوری را به‌درستی انجام دهیم و بار دیگر شاهد اقبال عمومی به جشنواره‌ها باشیم

دبیر چهارمین جشنواره رسانه‌ای ابوذر مازندران داوران این دوره را  علی‌اکبر قاضی‌زاده، فریدون صدیقی، محمود مختاریان، علیرضا کتابدار و اکبر کریمی، بهروز فرهمند، محمد رضایی و حسین بهرامی اعلام و خاطرنشان کرد: در مسیر داوری تلاش کردیم خللی به استقلال داوران وارد نشود

. احمدی با اعلام اینکه بیانیه هیئت داوران توسط یکی از داوران در مراسم اختتامیه قرائت خواهد شد، گفت: اختتامیه سومین جشنواره رسانه‌ای ابوذر مازندران ۳ اسفندماه با حضور معاون مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و اهالی رسانه در سالن زنده‌یاد سلمان هراتی اداره‌کل ارشاد مازندران برگزار می‌شود.

دبیر چهارمین جشنواره رسانه ای ابوذر مازندران از انتشار کتاب جشنواره با دریافت شابک و فیپا در ۱۸۵ صفحه رنگی توسط انتشارات “هاوژین” خبر داد و گفت: با وجود محدودیت‌های اعتباری، کتاب جشنواره به‌ همت سازمان بسیج رسانه مازندران منتشر شده است

احمدی با اشاره به اینکه کتاب جشنواره ابوذر سندی ماندگار در عرصه رسانه مازندران خواهد بود، افزود: آثار برگزیده را بصورت کتابی تقدیم می کنیم تا چراغ راه آیندگان باشد و خبرنگاران با مطالعه آن، با کم و کیف آثار و داوری ها آشنا شوند.