رهایی یک انسان در دومین پرواز شهید امنیت/ جریان‌سازی ایجاد انگیزه می‌کند
رهایی یک انسان در دومین پرواز شهید امنیت/ جریان‌سازی ایجاد انگیزه می‌کند
قرار است در زمان اختتامیه کنگره شهید نوروزی که فردا برگزار می شود یک زندانی از حبس رها شود.

به گزارش ندای تجن – نشست خبری دومین کنگره ملی دومین سالگرد بزرگداشت شهید مصطفی نوروزی با عنوان مروارید عمان در محل سالن اجتماعات اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران برگزار شد.

به گفته یکی از برگزارکنندگان دومین کنگره ملی بزرگداشت  شهید مصطفی نوروزی با عنوان «مروارید عمان» باهدف ترویج ایثار و شهادت و معرفی الگوهای موفق دهه 60 و رویکرد انقلابی برگزار می‌شود.

بلال زاهدی با بیان اینکه ترویج گفتمان انقلاب، تکریم از جان آفرینی شهدا و خانواده‌های شهید از اهداف برگزاری کنگره است، افزود: شهید نوروزی مددکار اجتماعی، جهادگر و عنصر امنیتی و نخبه بود.

وی آزادسازی یک زندانی به نیت شهید مصطفی نوروزی، رونمایی از اپلیکیشن زیارت مجازی در بستر وب، ساخت یک سرود و رونمایی از 2 کتاب را از برنامه‌های جانبی کنگره ملی شعر بزرگداشت شهید نوروزی مطرح کرد.

زاهدی افزود: اختتامیه  فردا سه‌شنبه  هم زمان با نماز مغرب و عشا در محل حسینیه عاقان کربلای ساری برگزار می‌شود

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران با بیان اینکه یکی از وظایف رسانه‌ها تغییر از برنامه‌محوری به جریان‌سازی است، گفت: ما می‌خواهیم جریان بسازیم و خودش مولد و ایجاد انگیزه می‌کند برای جریان‌سازی مجبوریم که از دولتی بودن به مردمی‌بودن حرکت کنیم.

حسین جوادی با اشاره به اینکه  درباره مردمی‌سازی در حوزه اقتصاد و صنعت و تولیدات صحبت می‌کنیم؛ اما در بخش فرهنگی وابستگی به دولت دیده می‌شود، ادامه داد: این عقیده وجود دارد که اداره کل فرهنگ و ارشاد باید کار کند، درصورتی‌که مردم باید کار کنند.

وی با اشاره به خاطره‌ای درباره دیدار سال 73 فرماندهان لشکر 25 کربلا با رهبری، گفت: ایشان به آن‌ها تشر زد که در عرصه نظامی عملیات‌های مختلفی انجام دادید، عملیات فرهنگی شما صفر است و در این عرصه نتوانستید

بخشی از آن افتخارات خودتان را در قالب هنر و ادبیات عرضه کنید،هم اکنون به صورت جدی به سمت حوزه فرهنگ و هنر بروید، اگر آن زمان توجه می کردیم شهدای خان طومان ما در مظلومیت مفرط نبودند.

وی با اشاره به اینکه فراخوان کنگره ملی شهید نوروزی در 25 آذرماه 1401 داده شد که در بهمن‌ماه 1401 اختتامیه بود، گفت:320 اثر از جمع شاعران به کنگره ارسال شد که نتایج داوری 25 بهمن به دبیرخانه اعلام شد

دبیر کنگره  ملی شعر شهید مصطفی نوروزی «مروارید عمان» با اشاره به راه‌اندازی کانال اطلاع‌رسانی شهید مصطفی نوروزی در نرم‌افزار ایتا، گفت: کنگره در دو بخش عمومی مربوط به شهدای حوزه‌های مختلف و ویژه مربوط به شهید نوروزی برگزار شد و شرکت‌کنندگان می‌توانستند از مطالب داخل کانال برای آشنایی با شهید نوروزی استفاده کنند.

احمد ایرانی نسب با  بیان کرد:30درصد شاعران از دهه 80 بودند که حدود 70 اثر ارسال شد که درباره حوادث اخیر هم شعرهای بسیاری بود. در مرحله سوم 80 اثر داشتیم که از این تعداد 2 اثر برگزیده و یک اثر شایسته تقدیر اعلام شد

وی افزود: آثار از استان‌های قم، همدان، زنجان، گیلان و خراسان رضوی بود که در بخش عمومی  7 اثر ارسال شد.

حجت‌الاسلام رضاپور نیز با بیان اینکه  برنامه‌های کنگره  در چند بخش اجرا می‌شود، گفت: ابتدا شعرخوانی شعرای منتخب به همراه اهدای تندیس است و در ادامه  دو کتاب یکی در حوزه کودک و دیگری خرده‌روایت و زندگی شهید نوروزی رونمایی می‌شود.

وی اعطای نشان خدمت شهید نوروزی به جهادگران و قهرمانان ملی و پخش زنده مراسم اختتامیه کنگره را از برنامه‌های جانبی عنوان کرد.

بر اساس گزارش خبرگزاری شبستان – مصطفی نوروزی شهید مدافع امنیت از بسیجیان حوزه محمد رسول‌الله (ص) شهرستان ساری هم‌زمان با ایام شهادت امام  هادی (ع) که در استان سیستان و بلوچستان، به‌عنوان سرباز گمنام امام‌زمان (عج) در حین مأموریت گشت عملیاتی برای تأمین امنیت در منطقه بود به فیض شهادت نائل آمد.

این جوان ۳۸ساله ساروی در کنارک و آب‌های خلیج چابهار به شهادت رسید، وی یکی از سربازان گمنام امام‌زمان (عج) بود پیش از اذان صبح دیروز درحالی‌که به همراه چند تن از همکارانش که به عملیات شناسایی رفته بود در راه بازگشت شناور آن‌ها به موج‌شکن برخورد کرد که از جزئیات و دلایل برخورد آن خبری در دست نیست.

پیکر این شهید بسیجی ساروی هنوز پیدا نشد، کنارک در کرانه باختری خلیج چابهار و بر ساحل دریای عمان قرار گرفته و شهری بندری است.