مازندران به مرکز اصلی روابط خارجی آموزشی تبدیل می‌شود
مازندران به مرکز اصلی روابط خارجی آموزشی تبدیل می‌شود
استاندار مازندران با اشاره به اینکه طرح دیپلماسی آموزشی جمهوری اسلامی ایران با پیشتازی استان مازندران به مرحله تدوین و اجرایی شدن رسیده است، گفت: بر اساس این طرح، استان مازندران به مرکز اصلی روابط خارجی آموزشی و دیپلماسی آموزشی کشور تبدیل می‌شود. ‎

به گزارش ندای تجن به نقل از روابط عمومی استانداری مازندران، سید محمود حسینی پور ظهر دیروز در جلسه شورای آموزش و پرورش استان مازندران، اظهار داشت: مازندران دیار نامداران بی‌شماری در عرصه فرهنگ، دانش، هنر، ادبیات و همه حوزه های مختلف علمی و آموزشی است و باید در شان و منزلت این استان، قدم‌های موثری برداشته شود.

وی افزود: مازندران مهد بزرگان علمی کشور بوده و در این راستا طرح دیپلماسی آموزشی جمهوری اسلامی ایران، توسط استان مازندران در سطح کشور تدوین و به مرحله اجرا خواهد رسید.

استاندار مازندران تصریح کرد: راهبردها و سیاست های آموزش و پرورش می تواند، مسیر آینده علمی و آموزشی مازندران را روشن کند.

وی خاطرنشان کرد: به لطف الهی برخی از ظرفیت های استان مازندران در حوزه علمی به جامعه معرفی شده و بخش هایی که هنوز محقق نشده نیازمند تلاش بیشتر و برنامه های بهتری برای معرفی استان است.

استاندار مازندران با اشاره به ایتکه طرح موضوع دیپلماسی آموزشی ایران از طریق استان مازندران با حضور وزیر آموزش و پرورش مطرح شده بود، تصریح کرد: با کمک متولیان آموزش و پرورش استان خوشبختانه مراحل اولیه این طرح تدوین شده و به زودی قابلیت اجرایی خواهد گرفت.

استاندار مازندران با بیان اینکه قصد داریم از طریق دیپلماسی آموزشی، توسعه گردشگری را در مازندران و حوزه های بین المللی تقویت کنیم، یادآور شد: بنده معتقدم باید اقدامات خود را در حوزه دیپلماسی عمومی از طریق آموزش و پرورش و دانشگاه ها ارتقا دهیم.

حسینی پور با بیان اینکه طرح امکان سنجی دیپلماسی آموزشی ایران با کشورهای جهان به ابتکار آموزش و پرورش مازندران آماده شده است، افزود: با اجرای طرح جامع دیپلماسی آموزشی، مازندران به عنوان مرکز اصلی توسعه روابط خارجی آموزشی کشور تبدیل می شود و در واقع اجرای طرح دیپلماسی آموزشی، بر وزن تاثیر گذاری آموزش و پرورش مازندران در سطح ملی می افزاید.

استاندار مازندران با اشاره به اینکه دیپلماسی آموزشی کشور با مشارکت دانشگاه‌ها و شرکت‌های دانش بنیان در مازندران باید شکل بگیرد و در تعالی و توسعه استان نقش آفرینی کند، گفت: مازندران به عنوان قطب پذیرش دانش آموزان خارجی برای برگزاری المپیادهای مهم علمی و بین المللی، از طریق اجرایی شدن طرح اتوماسیون عمومی تبدیل شود.

وی بیان کرد: با اجرای این طرح، مدارس ایرانی خارج از کشور در مازندران و استان های دیگر کشور فعال تر خواهد شد و به عنوان محور اصلی فعالیت گردشگری آموزشی در مازندران قلمداد می‌شود.

وی با بیان اینکه دیپلماسی آموزشی بر ارتقای کمیت و کیفیت مدارس استان تاثیر خواهد داشت، گفت: از طریق دیپلماسی آموزشی، می توانید بسیاری از مناسبات تجاری و فرهنگی مناطق را تقویت کنیم.

حسینی پور در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به در پیش بودن سال نو و تمهید مقدمات استان برای میزبانی از مسافران نوروزی، گفت: به واسطه تقارن نوروز1402 با ماه مبارک رمضان و کاهش سفرهای خارجی مردم، مازندران در نوروز امسال با تعداد بیشتری گردشگر و مسافر در این ایام مواجه خواهد شد.

استاندار مازندران با تاکید بر فراهم شدن امکانات فرهنگی و سرگرمی های آموزشی درکنار اسکان مناسب برای فرهنگیان و مسافران نوروزی از طریق آموزش و پرورش، گفت: آداب و رسوم مازندران، از طریق اجرای برنامه های فرهنگی نظیر سرود، تئاتر توسط دانش آموزان و معلمان هنرمند برای مسافران و فرهنگیان کشور در ستاد های اسکان اجرایی شود.

حسین کمالی، مدیرکل آموزش و پرورش مازندران نیز در این نشست از تدوین طرح دیپلماسی آموزشی جمهوری اسلامی ایران به پیشنهاد استاندار مازندران و تلاش معلمان نظام تعلیم و تربیت استان خبر داد و گفت: برای تدوین این طرح، تلاش های بسیاری صورت گرفته و دبیرخانه دائمی دیپلماسی آموزشی کشور در آموزش و پرورش استان تشکیل خواهد شد.