اختصاص 22 هزار کیسه سهمیه آرد فوق‌العاده برای تأمین نان موردنیاز مازندران در تعطیلات نوروز/لزوم حفاظت از یارانه گندم،آرد و نان
اختصاص 22 هزار کیسه سهمیه آرد فوق‌العاده برای تأمین نان موردنیاز مازندران در تعطیلات نوروز/لزوم حفاظت از یارانه گندم،آرد و نان
باتوجه‌به یارانه اختصاصی به گندم، آرد و نان همه ما باید در حفاظت از این یارانه و به انحراف نرفتن آن تلاش لازم را به عمل‌آوریم.

به گزارش ندای تجن -اولین نشست آشنایی با مرحله سوم طرح هوشمندسازی یارانه آرد و نان و سامانه نانینو با حضور مدیرکل هماهنگی امور اقتصادی استانداری ، مدیرکل غله و خدمات بازرگانی استان و معاونین و مدیران اداره کل صمت و پروژه طرح ملی نانینو استان و نمایندگان اتحادیه ها و نانوایی های شهرستان های سطح استان برگزار گردید.

در ابتدای این نشست، مدیرکل غله و خدمات بازرگانی استان با اشاره به اهمیت یارانه نان و ضرورت اصلاح نظام توزیع یارانه اظهار داشت: یارانه پرداختی دولت به کالای استراتژیک نان در استان مازندران سالانه 6 هزار میلیارد تومان می باشد.

مهندس وفائی نژاد افزود: در استان مازندران بیش از 4600 نانوایی یکی از حساس‌ترین مشاغل یعنی مسئولیت تولید قوت غالب کشور را به عهده دارند و می‌بایست از این یارانه پرداختی دولت محافظت کنند.

دبیر کارگروه آرد و نان استان به لزوم اصلاح ساختار نظام صنفی اشاره کرد و اظهار داشت: در حال حاضر وضعیت سرانه این استان هر 630 نفر یک واحد خبازی است درحالی‌که در کشور به‌ازای هر 1300 نفر یک واحد وجود دارد.

وی میانگین سهمیه آرد روزانه هر نانوایی را باتوجه‌به سرانه اعلام شده در استان حدود 5.5 کیسه بیان کرد و افزود: این میزان سهمیه آرد موجب عدم مقرون‌به‌صرفه بودن فعالیت اقتصادی در صنف نانوایی می‌گردد.

وفائی نژاد به غیرقانونی بودن واحدهای نانوایی استیجاری اشاره کرد و گفت: خریدوفروش پی‌درپی واحدهای خبازی و بورس‌بازی آن و استیجاری بودن واحدهای خبازی از جمله تخلفاتی است که به‌طورجدی با آن‌ها برخورد و موجب ابطال پروانه کسب آن‌ها خواهد شد.

مدیرکل غله و خدمات بازرگانی استان مازندران به برخی رفتارهای خلاف قاعده در صنف نانوایی اشاره کرد و افزود: تراکنش‌های غیرواقعی و نامتعارف، تغییر ساعت پخت و عدم پخت به میزان سهمیه‌ای که به هر نانوایی داده شده از جمله تخلفاتی است که در افزایش 10 درصدی سهمیه و کارمزد 30 درصد تأثیر منفی دارد.

دبیر کارگروه آرد و نان استان مازندران در خصوص کشیک نوروزی نانوایی‌ها در استان اظهار داشت: تعداد 280 واحد خبازی یارانه‌ای در ایام عید در استان به‌صورت فوق‌العاده به تولید نان و ارائه به همشهریان و مسافران عزیز می‌پردازند.

عباسعلی وفائی نژاد افزود: به دلیل شرایط خاص مسافرت‌های نوروزی و افزایش تقاضا برای کالاهای اساسی 22 هزار کیسه سهمیه آرد فوق‌العاده علاوه بر سهمیه ثابت ماهانه به واحدهای خبازی کشیک اختصاص یافت.

در ادامه این نشست مهندس کهن‌سال مدیرکل هماهنگی امور اقتصادی استانداری با اشاره به طرح هوشمندسازی یارانه آرد و نان که در دولت سیزدهم تدوین و به اجرا درآمده است اظهار داشت: سامانه نانینو و که به‌منظور هوشمندسازی یارانه آرد و نان طراحی شده روند توزیع آرد، پخت و فروش نان را رصد، ثبت و مورد بررسی قرار می‌دهد.

مهندس کهنسال همچنین افزود: سامانه هوشمند توزیع آرد و نان از به انحراف رفتن یارانه‌های این بخش جلوگیری کرده و با اختصاص سهمیه آرد به نانوایی‌ها بر اساس عملکرد متعارف تولید و فروش این انحرافات به حداقل کاهش پیدا خواهد کرد.

وی با اشاره به شخصیت حقوقی روءسای اتحادیه‌های خبازان اظهار داشت: باتوجه‌به یارانه اختصاصی به گندم، آرد و نان همه ما باید در حفاظت از این یارانه و به انحراف نرفتن آن تلاش لازم را به عمل‌آوریم.

مدیرکل هماهنگی امور اقتصادی استانداری مازندران به مشکلاتی از قبیل نانوایی‌های استیجاری، فوت صاحب نانوایی و مشکلات وراث در این زمینه اشاره کرد و بیان کرد: آیین‌نامه‌ای طراحی و وظیفه هر دستگاه در برخورد با چنینی مشکلاتی مشخص گردیده که به‌زودی ابلاغ خواهد شد.

کهنسال با اشاره به کمک‌هزینه اختصاص‌یافته به نانوایان اظهار داشت: بر اساس کمک‌هزینه 15 درصدی تقریباً بالای 160 میلیارد تومان تا بهمن‌ماه برای نانوایان واریز گردید که این مبلغ پس از افزایش به رقم 30 درصد از ابتدای بهمن تا کنون برابر با 42 میلیارد تومان است.

وی با تأکید بر لزوم برخورد با تخلفات صورت‌گرفته در حوزه آرد و نان گفت: دستگاه‌های مسئول و اتحادیه‌های خبازان با اهتمام بیشتری بر عملکرد نانوایی‌ها نظارت خواهند داشت و با تخلفات صورت‌گرفته برخورد جدی‌تر صورت خواهد گرفت.

مدیرکل هماهنگی امور اقتصادی استانداری مازندران از مسئولین مربوطه خواست این نشست‌ها به‌منظور آشنایی بیشتر نانوایی‌های استان با اجرای مرحله سوم هوشمندسازی یارانه آرد و نان در سطح شهرستان‌ها نیز برگزار گردد.

در پایان این نشست مهندس کهنسال مدیرکل هماهنگی امور اقتصادی استانداری مازندران و مهندس وفائی نژاد مدیرکل غله و خدمات بازرگانی استان مازندران با حضور در جمع خبازان پاسخگوی سؤالات آن‌ها شدند.

  • منبع خبر : دریافتی