تنش آبی در گلستان جدی است/<strong data-lazy-src=
تنش آبی در گلستان جدی است/<strong data-lazy-src=
استاندار گلستان در دهمین روز از بهار 1402 در جلساتی فشرده و پی در پی بررسی موضوعات مرتبط با تنش آبی و تامین آب شرب مردم استان گلستان را در دستور کار قرار داد.

به گزارش ندای تجن ، پس از گذشت 10 روز از بهار طبیعت در استان گلستان، دکتر علی‌محمد زنگانه استاندار گلستان به دلیل گزارش‌های متعدد مردمی و گزارش‌های میدانی ناظران و بازرسان ویژه در خصوص مشکلات پیش رو در موضوع تامین آب شرب، جلسات فوری و ویژه‌ای را با این موضوع با حضور مدیران دستگاه‌های مرتبط و نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی برگزار کرد.

در این راستا، جلسه چهار ساعته استاندار گلستان با مدیران دستگاه‌های مرتبط با وزارت نیرو، جهاد کشاورزی، سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی و فرمانداران شهرستان‌های استان برگزار و با جزئیات، آخرین روند پیگیری و اجرای مصوبات شهرستانی استاندار گلستان و تصمیمات دیدار استاندار گلستان با وزیر نیرو مطرح  مورد بررسی و پیگیری قرار گرفت.

با مدیری که در اجرای مصوبات حوزه آب تعلل کند به شدت برخورد می‌کنیم

استاندار گلستان در این جلسه خاطرنشان کرد: به هیچ عنوان هیچ کوتاهی در زمینه اجرای این مصوبات را نخواهم پذیرفت و به شدت با مدیری که تعللی در اجرای مصوبات حوزه آب داشته باشد برخورد خواهد شد.

علی‌محمد زنگانه تاکید کرد: گرچه شرایط فعلی، میراث عملکرد اشتباه گذشتگان است، اما به عنوان یک مسوول در دولت سیزدهم هیچ کوتاهی از امروز به بعد را نخواهم پذیرفت.

وی با اشاره به افزایش چند برابر بودجه حوزه‌های آب و فاضلاب و آب منطقه‌ای در دولت سیزدهم در استان گلستان گفت: مدیران بخش‌های مختلف در حوزه آب، جهاد کشاورزی و صمت باید شبانه‌روزی برای تغییر الگوی مصرف، نوع کشت محصولات و استفاده از آب در صنعت تلاش کنند.

استاندار گلستان تاکید کرد: سفره‌های زیرزمینی آب در استان گلستان با سرعت رو به کاهش است و ما در تلاشیم با کمک دولت ضمن تسریع در اجرای عملیات شیرین‌سازی آب دریای خزر، ساخت سد با کاربری تامین آب شرب را هرچه سریعتر کلید بزنیم.

زنگانه خاطرنشان کرد: بیش از 90 درصد از نیاز تامین آب شرب در استان از طریق منابع آب زیرزمینی است و این موضوع در شرایطی زنگ خطر شدیدتری را به صدا در می‌آورد که هزاران چاه آب کشاورزی مجاز و غیرمجاز در استان فعال است.

کشت شالی و محصولات پرآب در استان گلستان هیچ توجیهی ندارد

وی گفت: کشت شالی و محصولات پر آب در استان گلستان با شرایط  و وضع موجود هیچ توجیهی ندارد و ما باید به سمت تشویق کشاورزان به نکاشتن شالی و تغییر الگوش کشت و کاشت محصولات جایگزین باشیم.

در این جلسه تمامی نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی ضمن تائید اظهارات استاندار گلستان خواستار شدند تا از طریق اقناع مردمی برای نکاشتن شالی، دولت نیز تسهیلات حمایتی را برای جبران خسارات مالی کشاورزان در نظر بگیرد.

به دلیل طولانی شدن زمان جلسه و بررسی تمامی طرح‌ها و مصوبات حوزه آب برای شهرستان‌های استان، جلسه 6 ساعته دیگری با حضور نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی، فرمانداران و مدیران مرتبط برگزار و آخرین وضعیت اجرای طرح‌ها و مصوبات مورد پیگیری و تبادل نظر قرار گرفت.

لازم به ذکر است، استاندار گلستان مدیرعامل شرکت آب و فاضلات و آب منطقه‌ای استان را مکلف کرد تا با پیگیری‌های شبانه‌روزی نسبت به جذب تمامی اعتبارات مصوبات سفر با اجرای کامل پروژه‌ها اقدام جدی داشته باشند.

  • منبع خبر : پایگاه اطلاع‌رسانی استانداری گلستان