روایت بوم و رنگ از چهره‌ی « آقاجان »
روایت بوم و رنگ از چهره‌ی « آقاجان »
تابلوی رنگ روغن تمثال « آیت الله محمد کوهستانی » به مناسبت هفته هنر انقلاب در روستای زادگاهش رونمایی شد.

به گزارش ندای تجن به نقل از روابط عمومی حوزه هنری مازندران، 20 فروردین 1402، مصادف با سالروز شهادت «سید مرتضی آوینی» و روز هنر انقلاب، از چهره ‌نگاره زنده یاد علامه «آیت الله محمد کوهستانی» در زادگاه آن عالم ربانی رونمایی شد.

این نقاشی اثر «مهرناز خلیلی» از نقاشان اهل بهشهر مازندران و از فعالان واحد هنرهای تجسمی حوزه هنری مازندران است که با تکنیک رنگ روغن بر روی بوم انجام شده است.

«مهدی معصومی گرجی»  رییس حوزه هنری استان مازندران در آیین رونمایی از تمثال مبارک علامه کوهستانی – که محلی ها ایشان را به دلیل مردمی بودن «آقاجان» خطاب می کردند – با اشاره به فضیلت های این استاد علم و اخلاق، اظهار داشت: در مازندران مفاخر ارزشمند و فراوانی داریم که خصوصا از آنهایی که سالها در بین ما نیستند؛ تصاویر خوب و واضحی در دست نیست و  حتی از عالم بزرگی چون آیت الله کوهستانی عکسهای باکیفیت و متعدد نداریم.

وی ادامه داد: به همین منظور، حوزه هنری مازندران بر آن شد تا با هدف پاسداشت مفاخر استان، از روی یک عکس قدیمی و سیاه و سفید، اثر جدید و ماندگاری را خلق کند و این مهم با هنرمندی خانم خلیلی اتفاق افتاد.

معصومی گرجی با اشاره به یکی از رویکردهای مهم حوزه هنری در راهبری هنرمندان به ویژه افراد جوان و با استعداد، بیان کرد: باید این هنرمندان خبره و چیره دست را به سمت کارهای ارزشی ببریم و جامعه از هنر آنها در مسیر خلق آثار ارزشمند بهره مند شود.

گفتنی است؛ مراسم رونمایی از چهره نگاره آیت الله کوهستانی با حضور حجت‌الاسلام عبدالکریم کوهستانی نوه آن عالم بزرگوار، حجت الاسلام سید محمد بابایی رییس سازمان تبلیغات اسلامی بهشهر، مهدی معصومی گرجی رییس حوزه هنری مازندران و جمعی از معتمدان و مسئولان محلی روستای کوهستان در حسینیه تاریخی این روستا برگزار شد.

شایان ذکر است که حسینیه آیت الله کوهستانی که جنب منزل ایشان قرار دارد، یک مکان تاریخی است که در واقع جزئی از منزل علامه بوده و با موافقت همسر مکرمه ایشان در جهت تربیت نسلی با سیره ائمه اطهار(ع) اختصاص یافت و اکنون میعادگاه بسیاری از بزرگان و عالمان و مروجان طریقت محمدی(ص) است.