گزارشی از پروژه نیمه‌کاره اروست: یک پل و آرزویی 28ساله مردم روستا/لزوم نظارت سریع بر پروژه‌های نیمه‌کاره با منفعت عمومی در ساری
گزارشی از پروژه نیمه‌کاره اروست: یک پل و آرزویی 28ساله مردم روستا/لزوم نظارت سریع بر پروژه‌های نیمه‌کاره با منفعت عمومی در ساری
مسلما در اینجا وقتی که نماینده دولت که اختیار قانونی و تام درباره یک پروژه دارد زبان به نقد و گلایه درباره سدهایی که مانع از تکمیل آن می شود، می کند لازم است تا گوش و چشم نهادهای نظارتی زودتر از این زمان، تیز باشد و نسبت به برخورد با این سدها اقدام کنند تا پیش از خبری شدن آن شاهد رفع مشکل مردم باشیم.

به گزارش ندای تجن- مهرماه سال 1374 بود که رهبر فرزانه مهمان روستای اروست از بخش چهاردانگه ساری مرکز استان مازندران شدند.

در گزارش سامانه اطلاع رسانی رهبری درباره این روز چنین نوشته شده است:

اهالی‌ روستای‌ محروم‌ «اروست‌» از توابع‌ بخش‌ چهاردانگه‌ در استان‌ مازندران‌، پیش‌ از ظهر امروز پذیرای‌ حضرت‌ آیت‌الله‌ خامنه‌ای‌ رهبر معظم‌ انقلاب‌ اسلامی‌ بودند و آنچه‌ از عشق‌ و محبت‌ به‌ ولایت‌ داشتند در استقبال‌ از معظم‌له‌ نثار مقدم‌ حضرتش‌ کردند. روستاییان‌ چندین‌ راس‌ گاو و گوسفند را در پیش‌ پای‌ رهبرشان‌ قربانی‌ کردند و با پخش‌ نقل‌ و شیرینی‌، و سردادن‌ شعار «صل‌ علی‌ محمد بوی‌ خمینی‌ آمد» از حلاوت‌ دیدار با مقتدایشان‌ کام‌ شیرین‌ برگرفتند.
مقام‌ معظم‌ رهبری‌ دیدار از این‌ روستای‌ 150 خانواری‌ را با حضور در تنها مدرسه‌ ابتدایی‌ و راهنمایی‌ آن‌ آغاز کردند تا تأکیدی‌ بر اهمیت‌ درس‌ و مدرسه‌ برای‌ روستاییان‌ باشد. رهبر انقلاب‌ به‌ کلاسهای‌ درس‌ روستا رفتند، با کودکان‌ روستایی‌ با صمیمیتی‌ پدرانه‌ گفت‌وگو کردند و دست‌ محبت‌ خود را به‌ سرو رویشان‌ کشیدند. معظم‌له‌ همچنین‌ مستقیما از زبان‌ مدیر و معلمان‌ بسیجی‌ این‌ مدرسه‌ با کاستیها و کمبودهای‌ آن‌ آشنا شدند و به‌ مسؤولان‌ عالی‌‌رتبه‌ای‌ که‌ همراهشان‌ بودند دستور کار بیشتر برای‌ مردم‌ این‌ روستا را دادند.


حضرت‌ آیت‌الله‌ خامنه‌ای‌ سپس‌ در خانه‌ یکی‌ از شهدای‌ روستای‌ «اروست‌» به‌ دیدار پدران‌ و مادران‌ پنج‌ شهید این‌ روستا رفتند تا با سپردن‌ گوش‌ جان‌ به‌ سخنان‌ صمیمانه‌ و صفابخش‌، آنان‌ را نیز تعظیم‌ و تکریم‌ کنند.
روستاییان‌ شهید داده‌ به‌ رهبرشان‌ صمیمانه‌ گفتند که‌ بچه‌های‌ ما جان‌ خود را در راه‌ دفاع‌ از میهن‌ اسلامی‌ و برای‌ برافراشته‌ ماندن‌ پرچم‌ حکومت‌ حق‌ اسلامی‌ فدا کرده‌اند و رهبر انقلاب‌ نیز آلامشان‌ را با این‌ سخن‌ تسکین‌ دادند که‌ شما به‌ عنوان‌ خانواده‌ شهدا نور دیده‌ ما هستید و به‌ گردن‌ این‌ کشور حق‌ دارید زیرا جوانانی‌ را تربیت‌ کردید که‌ جان‌ خود را برای‌ حراست‌ از ناموس‌، ملت‌ و مرزهای‌ کشور در طبق‌ اخلاص‌ نهادند، خداوند آنان‌ را با امام‌ حسین‌(ع‌) محشور کند.
حضرت‌ آیت‌الله‌ خامنه‌ای‌ آنگاه‌ با حضور در اجتماع‌ مردم‌ روستای‌ «اروست‌» به‌ احساسات‌ گرم‌ و صمیمی‌ آنان‌ پاسخ‌ دادند و در سخنان‌ کوتاه‌ با ابراز خوشحالی‌ از این‌ دیدار، به‌ آنان‌ گفتند که‌ از صمیم‌ قلب‌ شما عزیزان‌ را دوست‌ دارم‌.
مقام‌ معظم‌ رهبری‌ نسبت‌ به‌ محرومیتهای‌ مردم‌ این‌ روستا ابراز تأثر کردند و آن‌ را همانند سایر نقاط محروم‌ کشور، از آثار حاکمیت‌ رژیم‌ ستمشاهی‌ و ناشی‌ از چپاول‌ سرمایه‌های‌ کشور از سوی‌ بیگانگان‌ و اسراف‌ و نابودی‌ ثروتهای‌ فراوان‌ این‌ سرزمین‌ در سلطه‌ طاغوت‌ دانستند.
رهبر معظم‌ انقلاب‌ اسلامی‌ زدودن‌ هرگونه‌ محرومیتی‌ را از کشور یک‌ آرزوی‌ دیرینه‌ خود خواندند و فرمودند: مسؤولان‌ نظام‌ اسلامی‌ در پی‌ آن‌ هستند که‌ با تلاش‌ و مجاهدت‌ خود ایران‌ را بگونه‌ای‌ آباد کنند که‌ دیگر هیچ‌ نشانی‌ از فقر و محرومیت‌ در آن‌ باقی‌ نماند و امروز همت‌ مسؤولان‌ خدمت‌ به‌ مردم‌ است‌ تا بلکه‌ بتوانند چهره‌ آنان‌ را شاد و دلهایشان‌ را از نور امید منور کنند و در سایه‌ همین‌ تلاشها، دهها هزار روستای‌ کشور که‌ زمانی‌ در حد اعلای‌ محرومیت‌ بودند، امروز آباد و شکوفا شده‌اند .
حضرت‌ آیت‌الله‌ خامنه‌ای‌ قطع‌ دست‌ چپاولگران‌ بیگانه‌ از مخازن‌ عظیم‌ ثروت‌ در ایران‌ را عامل‌ اساسی‌ دشمنی‌ آمریکا، ملحدین‌، کفار و مستکبرین‌ با ملت‌ مسلمان‌ ایران‌ دانستند و در پایان‌ سخنانشان‌ از روحیه‌ با نشاط، صمیمی‌ و معنوی‌ اهالی‌ روستای‌ «اروست‌» تجلیل‌ و تمجید به‌ عمل‌ آوردند.
مقام‌ معظم‌ رهبری‌ این‌ دیدار را با اقامه‌ نماز جماعت‌ در جمع‌ روستاییان‌ به‌ پایان‌ بردند و به‌ شهر ساری‌ بازگشتند.

پس از گذشت 27سال در مهرماه سال گذشته به مناسبت گرامی داشت سالروز ورود رهبر فرزانه به این روستا، آیت الله محمدباقر محمدی لائینی و استاندار مازندران بازدیدی از این روستا داشتند.

آیت الله محمد باقرمحمدی لائینی درباره بخشی از مشکلات توسعه ای بافت روستا و آب کشاورزی و احداث پل و مشکلات دامداری گفته بود که مردم با او در میان گذاشتند.

در کنار حل مشکلات به احداث پل این روستا که محل عبور مردم است نیز توجه ویژه شد به طوری که پس از آن استاندار به فرماندار ساری دستور داد تا نسبت به تکمیل آن اقدام کند و قرار بود تا پایان خرداد تکمیل شود.

محمدعلی نوبخت فرماندار ساری نیز کمر همت بست و چند باری برای بازدید و سرکشی به صورت انفرادی و گاهی هم همراه با سایر مسئولان استانی اقدام کرد تا اینکه قرار است این پل بزودی در هفته دولت افتتاح شود.

فرماندار نیز به دلیل اهمیت موضوع افتتاح پروژه پل دسترسی به روستای اروست در هفته دولت، در محل عملیات اجرایی احداث پل مستقر شد.

محمدعلی نوبخت گفت: بعد از کشمکش های ۲۸ ساله پیرامون دستور موکد مقام معظم رهبری در سفر به چهاردانگه و دهستان ولایت مبنی بر احداث پل اروست با توجه به پیگیری هفتگی مجموعه فرمانداری و اهمال و مسامحه برخی از دستگاه های اجرایی، جهت تعیین تکلیف نهایی این پل، در صورت عدم حصول نتیجه با احدی مماشات نخواهیم کرد.

فرماندار شهرستان ساری در ادامه با بیان اینکه برخی مدیران باید تشریفات، من سالاری، نمایش و کاغذ بازی را کنار بگذراند و مطیع محض قانون و اجرای آن در راستای آرامش و آسایش مردم باشند افزود: سیاست دولت مردمی سیزدهم و تاکیدات موکد استاندار ولایی در استان‌ در جهت رفع موانع و آرامش و رفاه اقتصادی، سیاسی و اجتماعی مردم است و ما نیز در همین مسیر گام برمی داریم.

محمدعلی نوبخت ضمن گلایه شدید نسبت به طولانی شدن روند احداث نهایی پروژه پل اروست گفت: در صورت عدم حصول نتیجه رضایت بخش در روند اجرای این پروژه اسامی بانیان وضع موجود بصورت شفاف به مردم اعلام خواهد شد.

به گزارش ندای تجن- در مرکز استان مازندران گاهی آن قدر مماشات و بی توجهی نسبت به موضوعی که به سود مردم است صورت می گیرد که مسئولان اجرایی ناگزیر به حضور مستقیم و گاهی اسکان در محل پروژه می شوند تا بتوانند آن را به سرانجام برسانند.

مسلما در اینجا وقتی که نماینده دولت که اختیار قانونی و تام درباره یک پروژه دارد زبان به نقد و گلایه درباره سدهایی که مانع از تکمیل آن می شود، می کند لازم است تا گوش و چشم نهادهای نظارتی زودتر از این زمان، تیز باشد و نسبت به برخورد با این سدها اقدام کنند تا پیش از خبری شدن آن شاهد رفع مشکل مردم باشیم.

هر چند شاید ما از پشت صحنه این موضوع آن طور که باید باخبر نباشیم اما به عنوان دریافت کننده مطالبه مردمی انتظار پیگیری به موقع درباره پروژه هایی داریم که منفعت عمومی به وِیژه روستایی محروم در آن وجود دارد.