استقبال زائران از مرزهای باشماق و تمرچین/ افزایش 17 درصدی خروج زائران اربعین از کشور نسبت به سال گذشته
 استقبال زائران از مرزهای باشماق و تمرچین/ افزایش 17 درصدی خروج زائران اربعین از کشور نسبت به سال گذشته
سخنگوی پلیس آخرین وضعیت تردد و خدمات دهی به زائران در مرزهای ششگانه را تشریح کرد و گفت: مرزهای باشماق و تمرچین نسبت به سال گذشته از استقبال خوب زائران برای عزیمت به زیارت عتبات برخوردار است.

به گزارش ندای تجن به نقل از خبرنگار پایگاه خبری پلیس، سردار “سعید منتظرالمهدی” در قرارگاه اربعین فراجا در خصوص آخرین وضعیت تردد و خدمات  دهی به زائران اربعین در پایانه های مرزی کشور اظهار داشت: تاکنون840 هزار درخواست گذرنامه زیارتی داشته ایم که از این تعداد 284 هزار به صورت حضوری و حدود 561 هزار درخواست از طریق اپلیکیشن پلیس من ثبت شده است.

وی با بیان اینکه فراجا تمام توان خود را به کار گرفته تا سفر زیارتی آسان، ارزان و ایمن برای زائران اربعین صورت پذیرد، گفت: این اتفاق بسیار خوبی است هم برای پلیس و هم برای مردم؛ در واقع وقتی که به شکل سیستمی درخواست ها ثبت می شود بلافاصله پلیس نسبت به صدور گذرنامه اقدام می کند و دیگر نیاز به مراجعه حضوری نیست.

سخنگوی فراجا گفت: با تلاش همکاران پلیس مهاجرت و گذرنامه 820 هزار درخواست منجر به صدور گذرنامه شده و طی این مدت هم 560 هزار گذرنامه تمدید و تحویل مردم شده است.

وی در خصوص آمار خروج زائران تا این لحظه با اشاره به این که بلافاصله که زائران از گیت خارج می شوند در لحظه تردد، شمار آن ثبت می گردد، تصریح کرد: آمار کل خروج از کلیه مرزهای کشورمان بالغ بر 2 میلیون نفر است.

سخنگوی فراجا با بیان اینکه حدود 224 هزار نفر به طور روزانه از مرزها تردد می کنند، گفت: 284 گیت در مرزهای ششگانه فعال هستند اما شلوغ ترین مرزها مرز مهران است لذا برای سهولت در تردد از مردم عزیز می خواهیم ترجیحا دیگر مرزها را برای ورود و خروج از کشور انتخاب کنند؛ همچنین توصیه می شود زائران بدون مدارک و گذرنامه معتبر به مرزها مراجعه نکنند.

سردار منتظرالمهدی با اشاره به اینکه نسبت به مدت مشابه سال گذشته حدود 17 درصد افزایش خروج  زائر از کشور داشته ایم، افزود: خروجی زائران از مرزها برای شرکت در مراسم راهپیمایی اربعین به تفکیک مرزها، مهران 45 درصد، شلمچه 27 درصد، خسروی 12درصد، چذابه 8 درصد و باشماق و تمرچین هر کدام 2 درصد را شامل می شود.

این مقام ارشد انتظامی یادآور شد: مرزهای باشماق و تمرچین نسبت به سال گذشته از استقبال خوب زائران برای عزیمت به زیارت عتبات برخوردار بودند به طوری که مرز تمرچین از افزایش 81 درصدی و باشماق افزایش 57 درصدی شمار تردد زائران نسبت به مدت مشابه سال گذشته را نشان می دهد.

وی در خصوص آمار ورود زائران به کشور خاطر نشان کرد:  404 هزار و 74 نفر تاکنون براساس نفرشمار وارد کشور شدند که ورود 56 هزار نفر مربوط به 24 ساعت گذشته است و نفر شمار در لحظه هر کسی که به کشور وارد یا خارج شود را ثبت می کند.

سخنگوی پلیس خاطر نشان کرد: درباره مجوز خروج از کشور ویژه خانم ها نیز تمهیداتی اندیشیده شده، این اختیار به مسئولان مراکز گذرنامه داده شده تا اگر کسی درخواست گذرنامه زیارتی داشته باشد نیازی به اجازه محضری همسران نیست و بانوان می توانند به همراه همسر خود به ادارات پلیس گذرنامه مراجعه و همان جا زوجیت آنان با رویت اسناد و مدارک لازم توسط مسئول مربوطه تایید و اجازه همسر ثبت می شود و پس از ثبت در سیستم، همان مدرک به عنوان مجوز خروج از کشور زوجه در نظر گرفته می شود با این روش دیگر نیازی به مراجعه به دفترخانه نیست و ما هم همین سند را به عنوان اجازه خروج از کشور زوج برای زوجه می پذیریم. این موضوع برای فرزندان زیر ۱۸ سال نیز به همین صورت قابل اجرا می باشد.#

عکس تزئینی است