همایش تکریم واقفین منطقه شمال کشور برگزار شد
همایش تکریم واقفین منطقه شمال کشور برگزار شد
همایش تکریم واقفین منطقه شمال کشور باهدف گرامی داشت واقفین 3 استان گلستان، گیلان و مازندران برگزار شد

ندای تجن- همایش تکریم واقفین منطقه شمال کشور با حضور مدیر توسعه و مشارکت وقف بنیاد بهره‌وری موقوفات آستان قدس رضوی، معاون مدیریت املاک و اراضی موقوفات شمال کشور، دبیر کانون خدمت رضوی مازندران و واقفین ،خادم‌یاران و یاوران رضوی امروز صبح در محل سالن اجتماعات باشگاه برق ساری برگزار شد.

مدیر توسعه و مشارکت وقف بنیاد بهره‌وری موقوفات آستان قدس رضوی با بیان اینکه خطه شمال از نظر دارابودن تعداد وقف دومین کانون پس از مشهد است، گفت: در سال 1950 هجری قمری امیر جلال الدین در گرگان سرزمین تبرستان اموال خود را که از منطقه توشن تا خواجه نصیر و شهرآشوب را وقف زائرین  و در راه ماندگان حرم امام رضا (ع) نمود.

علی بن موسی‌الرضا (ع) بزرگ‌ترین واقف است

حجت‌الاسلام عبدالرضا اصغری به نیت خالص و عشق خیرین به امام رضا (ع) اشاره کرد که سبب می‌شود تا آنان بدون معرفی خود یا ثبت تصویری از چهره تنها به فکر خدمت به زائران ایشان باشند.

وی با بیان اینکه نخستین واقف جهان اسلام پیامبر عظیم الشان اسلام بود، گفت: حضرت علی بن موسی‌الرضا (ع) بزرگ‌ترین واقف و امام حسن مجتبی (ع) نیز نخستین متولی موقوفات بودند.

مدیر توسعه و مشارکت وقف بنیاد بهره‌وری موقوفات آستان قدس رضوی با اشاره به اینکه سومین بخش اقتصاد جهان را انجام امور خیریه تشکیل می‌دهد، افزود: وقف نیز جزوی از این امور است و می‌تواند در مردمی‌کردن اقتصاد تأثیرگذار باشد.

حجت‌الاسلام اصغری با بیان اینکه وقف باقیات و صالحات انسان است، ادامه داد: اموال و فرزند زینت زندگی انسان است؛ در واقع با انجام وقف نگاهی به آینده داریم تا مردم از برکات آن بهره‌مند شوند.

وی با اشاره به اینکه آستان قدس رضوی نخستین نهادی است که مجوز ایجاد صندوق وقف سرمایه را از شورای فقهی بورس دریافت کرد، گفت: این صندوق متوکل سهام است.

مسئولیت اصلی بهره‌وری املاک و اراضی افزایش دارایی‌های در اختیار است

معاون مدیریت املاک و اراضی موقوفات شمال کشور نیز با بیان اینکه در آستان قدس رضوی معاونت‌های متفاوتی خدمتگزاری به امام رضا (ع) را برعهده دارند، افزود: معاونت بهره‌وری املاک و اراضی نیز مسئولیت تعیین و تکلیف موقوفات را بر عهده دارد.

جواد صداقت به بیان گزارشی از تعداد موقوفات و رقبات استان‌های شمال کشور پرداخت و ادامه داد: در استان گلستان 42 هزار هکتار، در استان مازندران 2 هزار هکتار و در استان گیلان نیز 200 هکتار اراضی موقوفه است؛ تعداد رقبات در استان گلستان بیش از 40 مورد، در استان مازندران بیش از 30 مورد و در استان گیلان هم بیش از 25 مورد است.

صداقت با بیان اینکه سند تحولی در معاونت بهره‌وری املاک و اراضی شمال کشور بر اساس سیاست‌ها، راهبردها و برنامه‌ها است که برگرفته از حکم رهبر فرزانه، سیاست‌های آستان قدس رضوی و منویات تولیت آستان است، اضافه کرد: سیاست‌های کلی حوزه در بعد موقوفات مبتنی بر توجه به شأن و جایگاه آستان قدس رضوی است.

وی با اشاره به اینکه مسئولیت اصلی بهره‌وری املاک و اراضی موقوفات افزایش دارایی‌های در اختیار است، گفت: دغدغه‌های ما در مورد نحوه حفظ و نگه‌داری از موقوفات باتوجه‌به درآمدزایی و ماندگاری آن است به‌طوری‌که نحوه برخورد ما با مردم به‌گونه‌ای باشد که سیره رفتاری دوستداران امام رضا (ع) و شأن ایشان حفظ شود.

معاون مدیریت املاک و اراضی موقوفات شمال کشور پایبندی و پیشرانی در سیاست‌های اقتصاد مقاومتی را از راهبردهای حوزه فعالیت خود عنوان کرد و افزود: بهبود نظام مدیریت بسیار دارای اهمیت است؛ چون مدیریت موقوفات را باید افرادی بر عهده گیرند که در کنار احساس مسئولیت نسبت به حفظ آن، به‌روز و دارای ارزش‌های اخلاقی و توانمند باشند.

ترویج وقف زمانی اتفاق میفتد که خودمان به آن عمل کنیم

محمد اسماعیل امامزاده در این همایش با تبریک میلاد امام علی (ع) و گرامی داشت مقام پدر، گفت: وقف یکی از مهم‌ترین موضوعاتی است که در همه ادیان مطرح است، از گذشته همه ادیان به وقف اعتقاد داشتند به‌طوری‌که شاهد هستیم در کشورهای غربی از تعداد 100 دانشگاه برتر دنیا نزدیک به 28دانشگاه وقف هستند.

دبیر کانون خدمت رضوی مازندران با بیان اینکه دانشگاه‌های هاروارد، استنفورد، تگزاس و…نمونه‌هایی از مکان‌های وقفی در کشورهای غرب هستند، افزود: در دین اسلام هم بر انجام وقف تأکید شد و از مسلمانان خواسته شد تا آن چه که علاقه دارند را وقف کنند.

وی با اشاره به اینکه ما مازندرانی‌ها بیش از هر استان دیگر باید مروج وقف باشیم، ادامه داد: این ترویج زمانی اتفاق میفتد که خودمان هم در مسیر وقف قرار بگیریم و به آن عمل کنیم.

لازم به ذکر است همایش تکریم واقفین منطقه شمال کشور باهدف گرامی داشت واقفین 3 استان گلستان، گیلان و مازندران برگزار شد و تلاوت قرآن حاج حمزه زاهدی و مدیحه‌سرایی حاج تولایی زینت‌بخش این مراسم بود و در پایان این همایش از مادر شهیدان حسینی آزاد، پدر شهید صادق تقوی زرینی و همسر سردار شهید معصومی و تعدادی از نمایندگان واقفین تجلیل و تکریم شد.