مشکل کمبود دارو هفته‌های آتی حل می‌شود/پشت پرده کمبود دارو از زبان عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس
مشکل کمبود دارو هفته‌های آتی حل می‌شود/پشت پرده کمبود دارو از زبان عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس
کمبود داروهای آنتی بیوتیک و اسپری های بیماری های تنفسی در زمان اوج بیماری سبب نگرانی مردم شده است که در همین راستا پایگاه خبری تحلیلی ندای تجن به بررسی موضوع پرداخته است.

به گزارش ندای تجن_دیروز خبری درباره فقر داروخانه ها در زمان طوفان بیماری های تنفسی در پایگاه خبری تحلیلی ندای تجن منتشر و به موضوع کمبود داروها در زمان افزایش اشاره کردیم.
دکتر ابراهیم صالحی فر معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی مازندران در پاسخ به موضوع کمبود دارو در داروخانه ها این طور توضیح داد:
کمبودهایی در خصوص سوسپانسون‌های آنتی بیوتیکی اطفال وجود دارد. مشکل کشوری است و بر اساس اعلام سازمان غذا و‌‌ دارو تولید آنتی بیوتیک‌ها در حال انجام است و طی هفته‌های آتی‌مشکل تا حدود زیادی حل خواهد شد.

در مورد اسپری‌ها هم کمبود وجود دارد ولی به تعداد محدودتر برای بیماران عرضه می شود.کمبودهای دارویی به صورت مکتوب و تلفنی به سازمان غذا و دارو منعکس و پیگیری‌ها روزانه انجام می شود

روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی مازندران خبر دیگری متعاقب پاسخ معاون غذا و دارو برای ما ارسال کرده است که
اسماعیلی، مشاور رئیس سازمان غذا و دارو کشور در گفت و گو با باشگاه خبرنگاران جوان اعلام کرد:در حال حاضر حدود چهار ماه است که واردات سرم به کشور در حال انجام است؛ به طوری که شهریور ۱۸ میلیون و مهر نیز ۱۸ میلیون سرم وارد کشور شده است.

سازمان غذا و دارو تا زمانی که نیاز داخل کشور تامین نشده، مجوز صادرات به هیچ شرکتی نمی دهد و صادرات سرم توسط تولیدکننده داخلی اصلا انجام نشده است.

اولین محموله شربت آنتی بیوتیک کودکان در اواخر هفته وارد کشور شده و هفته بعد در سطح داروخانه‌های کشور توزیع خواهد شد.

درباره همین موضوع کمبود دارو، محسنی بندپی عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی مسایلی را مطرح کرده است که برای آگاهی بیشتر به نقل از ایسنا منتشر می کنیم.

پشت پرده کمبود آنتی‌بیوتیک در کشور

یک عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی علت کمبود آنتی‌بیوتیک در کشور را نبود همخوانی بین قیمت تمام شده تولید و فروش آن عنوان و اظهار کرد: کمیسیون بهداشت و درمان، سازمان غذا و دارو را موظف کرده قیمت‌ همه مواد اولیه از ابتدا تا انتهای خط تولید دارو را به اضافه ۱۰ تا ۲۰ درصد سود محاسبه کرده و نرخ جدیدی برای داروها تعیین کند.

محمدعلی محسنی بندپی در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به کمبود دارو و سرم در برخی نقاط کشور گفت: علت کم بودن آنتی‌بیوتیک‌ها و سرم‌ به نبود همخوانی بین قیمت تمام شده تولید و فروش آن برمی‌گردد.

وی با اشاره به جلسه کمیسیون بهداشت و درمان با تولیدکنندگان دارو و آنتی‌بیوتیک افزود: در این جلسه تولیدکنندگان دارو توضیح دادند که دارو را با ۲۵ درصد ضرر می‌فروشند؛ این میزان ضرر برای هر صنعتی مشکل‌زاست. ‌شاید تولیدکننده با تداوم این وضعیت بتواند یک ماه، ‌دوماه و حتی شش ماه دوام بیاورد ولی در نهایت ورشکست می‌شود.

این عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با تاکید بر اینکه باید از شعارها خارج شده و در عمل به تولیدکننده کمک کرد، گفت: باید شرایط تعادلی ایجاد شود بدان معنا که از یک طرف تولیدکننده رها نشده تا ارز «مفت» گرفته و بعد مواد اولیه، ‌دارو و کالاهای اصلی وارد نکند، نظارت هم نشود و در نتیجه برایش چند صددرصد سود تضمین شده لحاظ شود بعد از طرف دیگر وضعیت را برای آن دسته از تولیدکنندگان که واقعا کار می کنند، به گونه‌ای فراهم کرد که داروهای تولیدی را با ۲۵ درصد ضرر تولید کرده و گویی آن‌ها را «اسیر» گرفته‌ایم.

محسنی بندپی با ارائه مثالی گفت: یکی از بحث‌های تولیدکنندگان این است که قیمت شیشه خالی دارو از خود دارو گران‌تر است و پول شیشه هم به جیب تولیدکننده نمی‌رود. درخواست‌شان این بوده که هزینه‌ها از ابتدای خط تولید تا انتهای خط تولید محاسبه شده و بعد قیمت‌گذاری دارو صورت گیرد.

سازمان غذا و دارو برآورد دقیقی از میزان مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها در کشور نداشته است

وی ادامه داد: بر این اساس کمیسیون بهداشت و درمان، سازمان غذا و دارو را موظف کرد قیمت‌ همه مواد از ابتدا تا انتهای خط تولید دارو را به اضافه ۱۰ تا ۲۰ درصد سود محاسبه کرده و نرخ جدیدی برای داروها تعیین کند؛ فراموش نکنیم اگر قرار بر ضرردهی مراکز تولیدی باشد، ‌عملا کارخانه‌های تولید دارو به ویژه در بخش آنتی بیوتیک ضررده بوده و نمی‌توانند به فعالیت خود ادامه دهند.

این عضو  کمیسیون بهداشت و درمان مجلس همچنین با بیان این‌که «سازمان غذا و دارو برآورد دقیقی از میزان مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها در کشور نداشته است»،‌ گفت: اگر برآورد دقیقی وجود داشت دیگر کارخانه‌های تولیدکننده دارو ضررده نبودند.

وی در پایان با تاکید بر اینکه «باید الزمات قانونی را بیشتر کرد» افزود: انتظار کمیسیون بهداشت و درمان از سازمان غذا و دارو داشتن عملکرد بهتری است. در همین راستا باید مجلس هم نظارت بیشتر بر سازمان غذا و دارو داشته باشد تا تولیدکنندگان دارو در فضای واقعی جامعه فعالیت کنند.