نمایشگاه “چله‌شو” به همراه نخستین رویداد فن‌بازار پوشاک استان برگزار می‌شود
نمایشگاه “چله‌شو” به همراه نخستین رویداد فن‌بازار پوشاک استان برگزار می‌شود
استان مازندران بیشترین تعداد دانشجوی طراحی دوخت و دوز را در مقایسه با سایر استان‌ها دارد ضمن اینکه ده درصد از دانش‌آموزان فنی و حرفه‌ای استان نیز در رشته پوشاک مشغول به تحصیل هستند.

به گزارش ندای تجن به نقل از پایگاه اطلاع رسانی استانداری مازندران، سمیه قاسمی طوسی در گفتگو با خبرنگاران با عنوان اینکه به‌مناسبت فرارسیدن شب یلدا، نمایشگاه بزرگ توانمندی‌های بانوان و خانواده در بخش‌های متنوع و با تاکید بر مزیت‌های استان در حوزه صنایع دستی، مشاغل خانگی، پوشاک و … تحت عنوان « چله شو» با حضور کارآفرینانی از سراسر استان و استان‌های همجوار از تاریخ ۲۸ آذر لغایت ۲ دی ماه به مدت 5 روز در مرکز نمایشگاهی نیاوران شهرستان ساری برگزار می‌شود، خاطرنشان کرد: بازدید از این نمایشگاه آزاد است و از خانواده‌ها دعوت می‌شود از ساعت 16 الی ۲۱ هرروز برای بازدید به این مجموعه مراجعه نمایند.

وی ادامه داد: همزمان با نمایشگاه چله‌شو، اولین رویداد فن بازار پوشاک استان با حضور طراحان لباس از سراسر استان نیز برگزار می‌شود.

قاسمی طوسی افزود: از سال 1390 بیش از 125 هزارنفر در سامانه مشاغل خانگی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در مازندران نام‌نویسی کردند و از بین 400 عنوان شغلی، حدود 31 هزار نفر، حوزه پوشاک را انتخاب نمودند و در حال حاضر حدود 25 درصد از متقاضیان مشاغل خانگی استان در حوزه پوشاک فعالیت دارند.

این مسئول یادآور شد: استان مازندران بیشترین تعداد دانشجوی طراحی دوخت و دوز را در مقایسه با سایر استان‌ها دارد ضمن اینکه ده درصد از دانش‌آموزان فنی و حرفه‌ای استان نیز در رشته پوشاک مشغول به تحصیل هستند.

سمیه قاسمی طوسی تصریح کرد: مازندران، استانی گردشگرپذیر است و سالانه دستِکم 30 میلیون مسافر وارد استان می‌شوند و معمولاً پوشاک یکی از اصلی‌ترین گزینه‌های مورد نظر این مسافران به‌عنوان سوغات است اما متأسفانه سهم صنعت پوشاک مازندران از این سبد بسیار ناچیز است.

وی بیان کرد: با توجه به مجموعه ظرفیت‌هایی که در این استان وجود دارد و به برخی از آنها اشاره شد، صنعت پوشاک می‌تواند یکی از اولویت‌های سیاستگذاری‌های استان درحوزه اقتصاد و اشتغال باشد اما تاکنون در این زمینه، اتفاقی نیفتاد و برنامه و سندی برای صنعت پوشاک نداشتیم که با پیگیری این دفتر و با توجه به طرح ملی مشاغل خانگی جهاد دانشگاهی این تنظیم برنامه و سند آماری استان را آغاز کرده است.

مدیرکل دفتر امور زنان و خانواده استانداری مازندران اظهار کرد: از آنجایی که عمده فعالین پوشاک استان را بانوان تشکیل می دهند، این موضوع در اولویت دفتر امور زنان و خانواده استانداری مازندران قرار دارد که نیاز به مشارکت همه دستگاه های اجرایی مرتبط از جمله دستگاه های مرتبط در صنعت پوشاک، فرهنگ و ارشاد اسلامی در مد و لباس، صمت در امور اقتصادی، میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در حوزه لباس های بومی محلی و جهاد کشاورزی از طریق صندوق خرد زنان ‌داریم